Yeni Evli Annelerin Bebek Bakımları İçin Tavsiyeler

 

Doğumdan Sonraki İlk Saatin İçerisinde Emzirilmelidir

 

Anne sütünün yeterli düzeyde gelmesi ve artması için doğumdan sonraki ilk saatin içinde bebek emzirilmeli ve bebeğin emip emmediği iyice gözlemlenmelidir. Bebek ilk başta emmiyorsa bile ilk 4 saatin içinde her saat başında anne memesine tekrar koyulmalıdır. Devam eden günlerde de günde ortalama 10-12 defa emzirmeye özen gösterilmelidir. Eğer sütün gelişinde bir sıkıntı yoksa bebeğin doyup doymadığına kendisi karar vermesi sağlanmalı müdahalede bulunulmamalıdır. Bebek acıktığı zaman ağlaması dindirilemeyeceği için emzirmek adına devamlı baskı yapmaya gerek yoktur.

 

Gaz Sıkıntısı Çekmesi Endişe Verici Bir Durum Değildir

 

Bebekler sıkıntılarını ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Hastalıktan ziyade gaz sıkıntısı, açlık, ortamın ısısı gibi sıkıntılarını ağlayarak belli ederler. Gaz sıkıntısı çeken bebekler konusunda endişe etmek anlamsızdır çünkü gaz sıkıntısı olan bebekler kilo alımları gayet iyi ve sağlıklı olduklarının işaretidir. Yaygın olarak doğumdan sonraki haftalarda özellikle akşam vakitlerinde başlayan ağlama krizleri giderek artmaktadır ve bebek yaklaşık 2 aylık olduğunda en yoğun şeklini almaktadır. Genellikle de 3. ayına girdiğinde gaz sıkıntıları azalmaya ve yok olmaya başlar.

 

Uyumadan Önce Yıkanmaya Alıştırılmalıdır

 

Çocukların her gün yıkanması gerekmemektedir. Çocuğumuzu uykudan önce yıkamamızın sebebi temizlemekten ziyade uyku vaktinin geldiğini akşam vakitlerinin uyku vakitleri olduğunu algılamasına yardımcı olmakla beraber uyumadan önce yıkanması aynı zamanda sağlıklı bir etkinliktir.

 

Yeni Doğan Bebeğin Kaka Rutini

 

Yeni doğan ve sürekli olarak anne sütü ile beslenen bebeğiniz kakasını haftada bir defa olarak ve sert olmayan bir kıvamla yapıyorsa endişelenecek bir şey yoktur bu gayet sağlıklı bir rutindir. Ayrıca bebeğin kakasını yaparken suratını ekşitmesi ve kızarması gayet doğal bir olaydır hemen kabızlıkla ilgili bir endişeye kapılmak yersizdir. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin haftada bir kaka yapması kabızlık alameti değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir