Wilson Hastalığı nedir?

Wilson Hastalığı Nedir?

Wilson hastalığı, özellikle karaciğer ve beyinde aşırı miktarda bakırın birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Wilson hastalığı için kullanılan diğer bir terim hepatolentiküler dejenerasyonudur. Her 100.000 kişiden 3-5 ‘inde rastlanan ender bir kalıtsal hastalıktır. Bu hastalığın adı 1912 yılında ilk kez hastalığı tanımlayan Dr. Samuel Wilson tarafından konulmuştur.

Hastalığın temel nedeni olan bakır tükettiğimiz birçok besinde az miktarda bulunmaktadır. Normal insanlarda vücut ihtiyaç fazlası bakırı vücuttan atar ancak Wilson hastalarında bakır vücuttan atılmaz ve karaciğer, pankreas, beyin, kornea ve böbreklerde birikir.

Wilson Hastalığının Nedeni

Bu hastalıkta 13. kromozomdaki ATP7B adındaki çok özel bir gen çalışamaz durumdadır. Bu genin görevi ihtiyaç fazlası bakırı vücuttan atmaktır. Karaciğer fazla bakırı safra kesesine gönderir. Bu gen çalışmadığında bakır karaciğerde birikir ve kana karışır, böylelikle beyinde dahil olmak üzere birçok organda fazla bakır birikmeye başlar.

Wilson Hastalığının Belirtileri

Bu hastalık genetik olsa da genellikle 6 ila 20 yaş arasında ortaya çıkar. Karın ağrısı, bulantı, kusma, sarılık ile birlikte ilerleyen evrelerde siroza yol açarak karaciğer yetmezliğiyle sonuçlanabilir.

Ayrıca normal olmayan göz hareketleri, kollarda titreme, konuşmada zorluk, yutma güçlüğü, hareketlerde yavaşlama, sallanarak yürüme, baş ağrısı, aşırı yorgunluk gibi semptomlara da neden olmaktadır. Başka birçok hastalıkla karıştırıldığı için herhangi bir belirtide uzman doktor görüşü alınmalıdır.

Wilson Hastalığının Tedavisi

Wilson hastalığının tedavisi ömür boyu devam eden bir süreçtir. Erken tanı ve iyi bir tedaviyle iyileşebilir. Eğer erken tanı konmaz ve uygun tedavi yapılmaz ise, Wilson hastalığı genellikle 30’lu yaşlar civarında insan hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile beraber hasta normal yaşam süresi boyunca herhangi bir sıkıntı çekmeden yaşayabilir.

Wilson hastalığının tedavisinde ilk önce fazla bakırın vücuttan atılması sağlanır. Daha sonra da bakırın vücutta tekrar birikmesi engellenir. Hastanın ilaçlarını düzenli kullanması ve bakır içeren örneğin; mantar, çikolata, fındık, sakatat, deniz kabukluları, kuru üzüm, mineralli sular, avokado, soya fasulyesi gibi yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir