Solaryumun Faydaları Nelerdir?

Solaryumun Faydaları Nelerdir?

Solaryum depresyona karşı etkilidir, kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir, romatizmaya ve bel ağrılarına iyi gelir. Solaryum sedef hastalığı ve nörodermit gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Bronzlaşmak kişinin özgüvenini arttırır ve canlı hissettirir. Ayrıca solaryum vücut direncini arttırır ve kalsiyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkan kramplara karşı etkilidir.

D vitamini solaryum sayesinde vücut tarafından salgılanabilir hale gelir ve bu vitamin kemik erimesine karşı koruyucudur. Solaryum işleminde güneşi taklit eden ışınlar vücuda temas ettiğinde kişiye solaryum sonrasında olumlu ve neşeli bir bakış açısı kazandırır.

Kansere Karşı Koruma Sağlar

Solaryum özellikle bağırsak, prostat ve göğüs kanserine karşı etkilidir. Öte yandan solaryum vücutta ortaya çıkan sivilce ve akne izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudun daha fazla oksijen taşımasına ve kalori yakmasına neden olan solaryum metabolizma hızını arttırır ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca solaryum cinsel gücü de arttırmaktadır. Solaryum güneşten faydalanılamadığı zamanlar iyi bir kaynak olarak karşımıza çıkar.

Solaryuma 16 yaşından küçüklerin girmesi uygun değildir. Çünkü UV ışınları çocukların büyüme hormonu salgılamasını etkileyebilir.

Solaryumun faydalarının yanı sıra bilinçsiz kullanımı sonucu zararlı yanları da görülmektedir. Uzun süre solaryumda kalmak radyasyona maruz kalmaya sebep olur. Bunun sonucunda ise cilt kanseri, deri yaşlanması ve ciltte yanıklar meydana gelir. Bu yüzden solaryum işlemi sırasında gözlük kullanmak ve gözleri kapalı tutmak gerekir. UV ışınlarının gözle temas etmesi sonucu gözde katarakt rahatsızlığı görülebilir.

Alkol kullanımı sonrasında ve epilasyon işleminden sonra solaryuma girmek tehlikeli ve zararlıdır. Solaryumun zararlarına maruz kalmamak için solaryum öncesi cilt testi yaptırılması ve ona göre solaryumun süresi belirlenmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir