Siyatik Belirtileri ve Siyatik Tedavisi Nelerdir?

Siyatik Belirtileri Ve Siyatik Tedavisi Nelerdir?

Siyatik, kalçada bulunan sinirler boyunca yayılan kalçaların arkası ve aşağı kısımlarında ve de her iki bacağın da üst kısmını etkileyen ağrılardan meydana gelmektedir. Siyatik vücutta tek bir kısmı etkileyen bir hastalıktır. Siyatik genellikle vücutta, omurlar arasında bulunan kıkırdak disklerin yerinden oynaması sonucunda ya da sinirlerin o bölgede sıkışması nedeniyle oluşmaktadır.

Siyatik Belirtileri

Siyatik ağrıları alt omurgadan kalçaya doğru yayılan ve alt bacakların arkasına doğru yoğunlaşmaktadır ve siyatik belirtileri bu ağrılar ile anlaşılmaktadır. Fakat bazen uyluk ile baldırlarda da ağrılar hissedilebilir hatta çok şiddetlendiği durumlarda vücutta başka bölgelerde de hissedilebilmektedir.

1- Alt Bacakların Arkasında Ağrı

Siyatik ağrıları genellikle alt bacakların arkasında hissedilmektedir. Bu ağrıların şiddeti zaman zaman değişmektedir, bazen çok şiddetli olabileceği gibi bazen de hissedilmeyecek kadar az ve zararsız olabilmektedir.

2-Uyuşma

Siyatik sinir sistemi ile ilişkili bir hastalıktır bu nedenle kalça ve ya bacaklarda uyuşmalara ve his kayıplarına neden olabilmektedir. Uzun süreli hareketsizlik sonucunda veya pozisyon değişikliği yapılmadığı taktirde bu ağrılar şiddetlenebilir.

3-Karıncalanma

Siyatik de çok sık rastlanılan bir semptom olarak görülmektedir. Karıncalanma sinir sisteminde ve sinir hücrelerinde zarar meydana gelmesi sonucunda geçici his kayıpları ve uyuşma hali olarak tanımlanmaktadır.

4-Bağırsak Ya Da İdrar Kesesinde Sorunlar

Siyatik bağırsak ya da idrar kesesinde sorunlara yol açabilmektedir.

Siyatik Tedavisi Nelerdir?

1-Uzman doktorlar tarafından tedavi sürecinde verilen reçeteli ilaçlar yoluyla tedavi

– Anti iltihap etkili ilaçlar

-Kas gevşeticiler

-Narkotik uyuşturucu etkili ilaçlar

-Trisiklik antidepresanlar

-Anti felç etkili ilaçlar

2- Fizik tedavi, doktorlar tarafından hazırlanan bir programdır. Genel olarak bu süreçte sırt bölgesinde rahatlamaya yol açan egzersizlerden oluşmaktadır.

3-Kayropraktik; Çok şiddetli ağrılar yaşandığı zamanlarda mutlaka uzman doktora danışarak siyatik belirtileri ve siyatik belirtileri nelerdir hakkında danışılması gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir