Cilt Bakımı

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilceler, siyah ya da özellikle kırmızı nokta biçiminde deri altında beliren; çoğunlukla da ergenlik döneminde çıkan deri sorunlarındandır. Sivilcelerin çıkmasında, bazı faktörler rol oynar. İlerleyen yaşlarda da bu sorunlar görülebilir. Tedaviden kaçınmak ya da bilinçsiz bir müdahalede sivilceler, kalıcı cilt sorunlarına sebep olabilir. Doğru ve zamanında müdahalelerde ise sivilceler, kolaylıkla yok edilebilir. Cilt gözeneklerinde olan sebum isminde yağ bezelerinin oluşturmuş olduğu madde; cilde kayganlık verir ve korunmasına yardımcı olur. Yağların ve ölü hücrelerin, ciltteki gözenekleri tıkaması yüzünden; sebum dışarıya atılmadığı için de sivilceler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenin dışında sivilce oluşumunu hızlandıran faktörler de vardır. Bunlar; aşırı yağ tüketimi, beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar ve hormonlardır. Peki, sivilce nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir?

Sivilce Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler arasında pek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki karbonattır. Karbonat sivilce oluşumunu tetikleyen bazı ölü hücreleri ortadan kaldırarak cildi temizler. Aynı zamanda, sivilce kurutucu etkisi de vardır. Karbonatın aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Karbonatı aşırı kullanmak, cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Bir ya da iki çay kaşığı karbonat, yarı dolu olan çay bardağına katılır ve iyice karıştırılır. Bu karışım yüze sürülür ancak, aşırıya kaçılmamalıdır. Bir diğer yöntem ise yulaftır.

Yulaf, gözenekleri temizleyerek ciltteki fazla yağı alır. Cildi temizleyerek, sivilcelerin azalmasına yardım eder. Sivilceleri kurutarak zamanla iyileştirir. Yulaf maskesini hazırlamak için, belli miktarda yulafın üzerine azar azar bir şekilde su eklenir. Yoğun krem kıvamına gelinceye kadar bu yulaf karışımı iyice karıştırılır. Bu karışım, sivilceli bölgeye eşit bir şekilde sürülür. Uygulama sonrasında cilt ılık suyla yıkanır.

Sivilce Lekelerine Çözüm

Günümüzde, sivilce lekelerine çözüm konusunda en etkili yöntem narenciye sularıdır. Narenciye suyu, portakal, limon vb. narenciye suları, sivilce lekelerinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Hatta sivilce lekeleri nasıl geçer dendiği zaman, akla ilk gelen yöntemlerden biri de limondur. Yapısı asidik olan narenciye suları, bu sebeple sivilce lekelerine iyi gelmektedir. Sivilce lekelerinde en çok kullanılan yöntem; limondur. Limon suyu bir bardağın içine sıkılır ve sivilce lekesinin üzerine sürülerek yarım saat beklenir. Bu sürenin sonunda, limonun bekletildiği bölge ılık suyla bolca yıkanır. Uygulama, günde bir kez tekrarlanmalıdır.

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

İltihaplı sivilceler, hassas bir yapıda oldukları için denediğiniz ürünlerin doğal olması gerekir. İltihaplı sivilceler nasıl geçer sorusunun cevabı, birkaç adımda ortaya çıkmaktadır. İlk yöntem; buz kullanmaktır. Bu buz uygulamasını gerçekleştirirken; iltihaplı olan sivilcenin patlamamasına dikkat edilmelidir. Cilde buz ile pansuman yapmak, ödem yapmış olan sivilcelerin şişliklerini indirmekte kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Buzu doğrudan cilde temas ettirmek, yanıklara sebebiyet verdiğinden dolayı, buz kompressi yapmadan önce derin dondurucudan çıkarılan buz parçalarının temiz bir tülbende sarılarak kullanılması doğru olacaktır. Bir diğer yöntem ise, yoğurttur. İltihaplı sivilcelerin tedavisinde kullanılan yoğurt, buz gibi etkili bir yöntemdir. Yoğurt cildi parlatır ve iltihaptan kurtulmasını sağlar. Yapmanız gereken tek şey, bir yemek kaşığı yoğurdu maske şeklinde yüze sürmektir. Yaklaşık 15-20 dakika sonra bu maske yıkanmalıdır.

1 Günde Sivilce Nasıl Geçer?

Bir günde sivilceyi geçirmek mümkün mü? 1 günde sivilce nasıl geçer? Denenmiş olan yöntemlerle mümkün. İltihabı azaltarak kızarıklığı hafifletmek için kullanılacak en iyi yöntem temiz pamuklu bir bezin içine birkaç buz küpü ile hafifçe cilde temas ettirmek. Bunu yaptığınız sırada, sivilcenin üzerini çok bastırmamanız gerekiyor. Çünkü sivilce patladığı an; enfeksiyon etrafa yayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir