Cilt Bakımı

Sivilce Giderici Muz Maskesi

Sivilce Giderici Muz Maskesi

Çoğu insanın dert yakındığı sivilceler derinin yağ oranının yüksek olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı yağlı cilt tiplerinde sivilceler daha fazla çıkar. Sivilceler genellikle 12 ile 18 yaşları arasındaki ergenlerde görülür. Bu sivilcelerle doğal yöntemlerle de başa çıkmak mümkündür. Muz sivilcelerin giderilmesi için oldukça etkili bir alternatif. Muzun içerisinde yer alan A vitamini sayesinde hem sivilcelerin çıkmasını engeller hem de çıkan sivilcelerin çok daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Muz maskesine limon veya bal eklenirse maske daha güçlü bir temizleyici olur. Sivilce giderici muz maskesi tarifi şu şekildedir;

  • 1 adet muz
  • 2 yemek kaşığı saf ya da organik bal
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Bu malzemelerin tümünü iyi bir şekilde karıştırarak maskeyi hazırlayın. Mümkünse tüm malzemeyi blender yardımı ile püre şeklinde bir karışım hâline getirin. Maskeyi temiz cildinize elinizle yumuşak hareketlerle sürün ve yaklaşık 15 dakika yüzünüzde bekletin.15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın ve bir havlu ile yumuşak hareketlerle yüzünüzü kurulayın. Maskeyi bir kaç kere kullandıktan sonra yüzünüzdeki etkiyi hissedeceksiniz.

Muz Maskesinin Faydaları

Muz tadı ile de oldukça sevilen bir meyve. Bu meyveyi tüketmek kadar maskesini kullanmakta oldukça faydalı. Özellikle de yüz maskesi olarak kullanılması cilde oldukça etkilidir. Bunun en önemli nedeni de muzun cilde çok faydalı olan demir, çinko, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin bulunmasıdır. Bunlardan başka E vitamini, A vitamini, C vitamini ve B vitamini gibi vitaminler yönünden de çok zengin olan muz sivilceler için güçlü ve doğal bir yöntem olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Sivilce oluşumu vücuttaki yağ dokusunun artmasıyla bağlantılıdır. Alışılmış beslenme şekli olan yağlı, tuzlu, şekerli ve hazır gıdalarla beslenmek vücuttaki yağlanmayı ve dolayısıyla sivilceyi artırır. Sivilceler yağlı, kirli, gözenekleri tıkalı ciltlerde daha çok oluşur. Bu yüzden cildin günde en az iki defa temizlenmesi gerekiyor. Sivilceli ciltleri temizlemek için kullanılacak ilaçların doktor önerisiyle alınmış olması gerekiyor ve bu insanlar fondöten, pudra, bb krem gibi makyaj ürünlerinden uzak durmalılar.

Streste sivilce oluşunmudaki ciddi etmenlerdendir. Sivilcelerin çıkmaması için stresten elimizden geldiği kadar uzak durmalıyız. Sivilcelerden kurtulmak için kullanılan en kötü yollardan biri sivilceyi sıkmaktır. Sivilceyi sıkarak dıştaki görüntüsünden bir süreliğine kurtulmuş olsak da sivilcenelerek derinin altındaki diğer dokulara bulaşıyor ve çoğalmasına neden oluyor. Bu yüzden sivilceyi sıkmak yerine maskelere veya kürlere başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir