Sepsis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sepsis Nedir?

Günlük hayatta insan vücudunun başına ameliyat, grip, yüksek bir yerden düşme gibi olaylar gelebiliyor. Bu olaylardan herhangi birinin gelmesi durumunda bağışıklık sistemi harekete geçiyor. Harekete geçen bağışıklık sisteminin durumu yanlış algılaması ya da çok fazla aktif olması durumunda bağışıklık sisteminin yapması gerekenin tam tersi şekilde davranmıyor. Yani bağışıklık sisteminin var olan hastalığı tedavi etmesi gereken yerde organlara zarar vermesiyle ortaya çıkıyan hastalığa sepsis deniyor. Peki Sepsis Hastalığı nedir, tedavisi nelerdir?

 

Diğer bir deyişle sepsis; vücutta var olan genellikle bakteri kaynaklı daha seyrek olarak virüs ya da mantar kaynaklı enfeksiyona karşı vücudun geliştirdiği bağışıklık sisteminden kaynaklanan organlarda oluşan fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanabiliyor. Tıp dünyası tarafından kanser gibi hastalıklardan daha çok ölümlere sebep olduğu düşünülen sepsisin erken teşhisinin yapılmaması can kayıplarına sebep oluyor.

Sepsis

Sepsis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sepsis hastalığının birinci aşaması olan “sepsis” olarak adlandırılan aşamada hastalarda ateş (36-38,5), nefes alıp verme hızında artış ( dakikada 20 ve üstü ), enfeksiyon ve kalbin hızlı atması gösteriliyor. Ayrıca hastalığın birinci aşamada ikilem fark edilip tedavi edilmesi halinde hastalıkta iyileşmeler görülebiliyor. Sepsis hastalığının ikinci aşaması “şiddetli sepsis” olarak adlandırılırken ve üçüncü aşaması “septik şok” olarak adlandırılıyor. Her iki aşamada da kalpte çarpıntı, soluk alıp vermede güçlük, kan pulcukları olarak bilinen trombosit sayısında düşüş, zihinsel işlevlerde ani değişimler ve aşırı kilo kaybı gibi belirtiler görülüyor. Bunların yanında septik şok aşamasında şiddetli sepsis aşamasından farklı olarak tansiyonun aşırı düşüklüğü gözlemlenebiliyor. Şiddetli sepsis ve septik şok aşamaları hastalığın ölümcül olduğu aşamalar olarak biliniyor.

Tüm bunların yanında sepsis hastalığı kan pıhtıları oluşturarak hayati organlara giden kan ve oksijen akışını engelleyerek organ yetmezliği ve doku ölümü olasılıklarını arttırıyor.

Sepsis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Belirtileri gösteren hastanın bir uzman nezaretinde yaptırdığı idrar tahlili, açık yaradan alınan kültürden yapılan tahlil, vücuttaki enfeksiyonun sebebini öğrenmek için yaptırdığı mukus sekresyon testi, röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi yada ultrason ile hastalığın tanısı konulabiliyor.

Sepsis Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalığın tedavisinde enfeksiyonla savaşabilmek için sıvı maddenin direk damar yoluyla verildiği intravenöz antibiyotikler, kan basıncını dengelemek sabitlemek için insülin, ağrı kesiciler, kan damarlarının çapı üzerinde etki yaratacak vazoaktif ilaçlar, vücuttaki iltihaplara etki edecek adrenalin bezlerinden salgılanan kortikosteroid ilaçlar kullanılıyor. Ayrıca bazı durumlarda büyük miktarda serum sıvıları, solunum aygıtı, diyaliz ya da ameliyat gibi tedavi yöntemleri de kullanılabiliyor. Bilinmesi gerekir ki hastalığın tedaviye vereceği yanıt hangi aşamada olması İle büyük oranda ilgilidir. Hastalığın tedavisinden sonra hastalarda kalıcı hasarlar kalmadan tam olarak sağlığa kavuşma süresi 18 ay olarak biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir