Genel Sağlık

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bazı Şeker hastalığı belirtilerine sahip olmak, direkt olarak şeker hastası olunduğu anlamına gelmez, ancak emin olmak için her zaman doktorunuza başvurmalısınız. Çok ciddi bir hastalık olmakla beraber erken teşhisin adeta hayat kurtardığı bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı Nedir? ve Belirtileri:

• Özellikle geceleri tuvalete çıkmak.
• Normalin çok üzerinde susamak.
• Her zamankinden daha yorgun hissetmek.
• Denemeden kilo vermek.
• Genital kaşıntı.
• Kesikler ve yaraların iyileşmesi daha uzun sürmesi.
• Bulanık görüş.

Diyabet nedenleri?

Bu belirtiler, glikozun bir kısmı veya tamamı kanda kaldığından ve enerji için yakıt olarak kullanılmadığından ortaya çıkar. Vücut, idrarda aşırı glikozu vücuttan dışarı atarak kan glukoz seviyelerini düşürmeye çalışır. İdrarda geçirilen yüksek glikoz seviyeleri, pamukçuk‘a neden olan mantar enfeksiyonu için mükemmel bir üreme alanıdır.

Biraz şeker hastalığı belirtim var. Şimdi ne yapılmalı?

Diyabet belirtileriniz varsa, doktorunuza başvurmalısınız. Bu, mutlaka diyabetiniz olduğu anlamına gelmez, fakat kontrol edilmeye değer erken tanı, tedavi ve iyi kontrol, sağlık için hayati önem taşır ve ciddi komplikasyonların gelişme olasılığını azaltır.

Tedavisi:
Tip 1 diyabet belirtilerini görmezden gelmek zordur, çünkü belirtiler genellikle oldukça hızlı görünür. Ancak tedavi edilmeden bırakılması, diyabetik ketoasidoz da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu da potansiyel olarak ölümcül bir komaya neden olabilir.

Tip 1 diyabetli kişilerin çoğunluğu çocukluk ve erken yetişkinlik döneminde teşhis edilmesine rağmen, semptomlar her yaşta aynıdır. Tip 1 diyabetli yetişkinler semptomlarını çocuklar kadar hızlı tanımazlar, bu da tanı ve tedavinin gecikebileceği anlamına gelebilir.

Tip 2 diyabetin, özellikle semptomları tespit etmek daha zor olabildiği erken aşamalarda daha yavaş geliştiği için gözden kaçması daha kolay olabilir. Ancak tedavi edilmeyen diyabet, kalbin, kan damarlarının, sinirlerin, gözlerin ve böbreklerin dahil olduğu birçok ana organı etkiler. Erken teşhis ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmek, bu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir, bu yüzden riskinizi burada kontrol edin .

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Spotting:
Çocuklarda ve gençlerde Tip 1 diyabetin en yaygın dört belirtisini tespit etmenize yardımcı olmak için, Diabetes UK, Tip 1 diyabetin 4 Ts’ını yaratmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir