Şeker Düşmesine Dikkat Edin

Kandaki şekerin çıkması kadar düşmesi de tehlikeli olabiliyor. Hipoglisemi olarak da bilinen bu durum aniden gelişen bir komplikasyon. Sara nöbeti, bilinç kaybı ve ölümle dahi sonuçlanabilen hipoglisemi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle şeker düşmesine dikkat edin ve gerekli önlemleri alın. Genellikle hastada yoğun baş dönmesine, göz kararmasına ve baygınlığa yol açmaktadır.

Kompleks Karbonhidratlar Tüketilmelidir

kandaki şeker oranının değişkenlik göstermesi kişide her zaman olumsuz durumlar ortaya çıkarır. Eğer ilaç tedavisi gerektirmeyecek bir durum söz konusu ise kompleks karbonhidratlar ile dengeyi sabitlemek gerekebilir. Kompleks karbonhidratlara örnek olarak kepek ekmeği, tam buğday ekmeği, esmek pirinç ve kepekli makarna sayılabilmektedir. Bunun tersi karbonhidrat alımı ise kan şekerinin çabuk değişmesine neden olur. Örneğin pastalar, şekerlemeleri, lokum ve reçelleri bunların arasında saymak mümkündür.

Hipoglisemi Sırasında Yapılacaklar

Eğer hasta tedavi görüyor ise zaten bu aşamada yapması gereken tek bir şey vardır ki o da ağızdan şeker yüklemesi almak. En sık kullanılan teknik ise kesme şeker yemektir. Aynı zamanda bazı hastalar için ağız içi tablet yolu ile şeker sabit tutulmaya çalışılır. Hastaya bal ya da reçel gibi tatlı gıdalar vermek de hipogliseminin riskini en aza indirger.

Kilo Almamaya Özen Gösterin

Hipoglisemi de yüksek şeker, diyabet gibi hasta sağlığını büyük ölçüde tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle hastanın ideal kiloda kalması ve alkol tüketimini en aza indirgemesi çok önemlidir. Çünkü alkol kan şekerini düşüren en önemli etkenlerdendir. Ayrıca kızartma türü yemekler yerine, haşlama ve buğulama tercih edilmelidir. Beslenme konusunda hassasiyet isteyen bu durum, yağ tüketiminin de en aza indirilmesini isteyecektir. Özellikle de trans yağ kullanımı hipoglisemi rahatsızlığında başrol oyuncusudur. Elbette bol su alımı da unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir