Sağlığınız Küflenmesin!

         Sağlığınız Küflenmesin!

İçindekiler

Son yıllarda, ısı muhafazası için tercih edilen izolasyon yöntemleri ile evlerin sıcağa ve soğuğa karşı korunumu artıyorken, bir yandan da hava almalarına engel olunuyor. Evlerin hava alamaması nedeniyle ise, sıcak ve nemli hava aynı ortamda buluşarak küflenmeye neden oluyor.

 

Küf Alerjisi

Küf alerjisi, alerjik bünyelerde; burunda akıntı, kaşıntı, tıkanık, hapşırık gibi belirtilerle kendini belli edebiliyor. Bazen de bu bulgular öksürük, hırıltı ve nefes zorluğu ile tamalanıyor. Kapalı ortamlarda küflerden çıkan uçucu maddeler, alerjik bünyeli kişilerde ataklar geçirmeye neden oluyor.

 

 

 

 

Küf Nedenli Hastalıklar

Küf bulunan ortamlarda yaşamak, çok ciddi hastalıklara davet çıkarabilir. Siyah küf ve diğer bazı küf çeşitleri mikotoksinler içerir ve bu nedenle hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Mikotoksinleri solumak çok tehlikelidir; bu esnada vücut toksinlerle mücadelede kullandığı enerjiyi artırır. Bu sebeple; öksürüğe, vücut bağışıklığının düşmesine, aşırı mukusa ve dönüşü olmayan akciğer hastalıklarına neden olabilir.

 

 

 

Alerjik hastaları, küften koruyacak bazı önlemler: Bulundukları ortamı sık aralıklarla havalandırmalı. Yaşadıkları ortamda su kaçağı olup olmadığı kontrol edilmeli. Duvarlarıdaki sıva çatlaklarını tamir ettirmeli. Güneş görmeyip hava alamayan alanları kapalı bırakmamalı. Rutubet olan alanların halı ile kaplayıp hava alması engellenmemeli. Yüzey kaplamalarında tahribat varsa, küf gözleniyorsa yenilemeli. Banyo ve mutfak, her ısıtıcı kullanımdan sonra havalandırılmalı. Nem miktarı, her durumda fazlaysa klima veya nem giderici kullanmalı. Terleyen duvarlarda küf oluşmaya başlamadan izolasyon uygulamalı. Küf oluşan yüzey değiştirilemiyorsa, alerjisi olan kişiler evde yokken çamaşır suyu ile temizlenmeli.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir