Safra Kesesi

Safra kesesinin her sağlıklı insanda bulunması gerekir. Karaciğerin salgıladığı safrayı toplayan, şekli torbaya benzeyen ve karaciğerin aşağı kısmında bulunan bir organdır.

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra kesesi vücudumuz için son derece önemli bir organdır. Safra kesesinin görevi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamaktır. Genel olarak aç kalınan durumlarda safra kesesinde birikmiş olan safra burada yoğunlaşarak depolanmaktadır. Safra kesesinin sindirim sistemine yardımcı özellikleri de bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri safra kesesinin bir süre boyunca kasılarak içinde bulundurduğu safrayı bağırsağa göndermesi ve bu sayede sindirimin kolaylaşmasını sağlamaktır.

Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir?

Birçok safra kesesi hastalığı bulunmaktadır. Bunlar;

-Safra kesesi taşları: Safranın içinde bulunan askı halindeki maddeler, oranları bozulduğu zaman çöker ve kristalleşir. Oluşan kristal parçacıklar zamanla birleşerek ”safra çamuru” adındaki taşlara dönüşüyor. Fark edilmemiş taşların boyutu bazen 5 santimetreye bile ulaşabiliyor.

-Safra kesesi iltihabı: Diğer adı kolesitit olan safra kesesi iltihabına yol açan durum neredeyse her safra kesesi hastalığında olduğu gibi yukarıda bahsettiğimiz safra kesesi taşlarıdır aslında. Taş yeterli büyüklüğe ulaşıp safra kanalını tıkadığında safra kesesi içindeki safra bağırsağa geçemiyor ve enfeksiyon için elverişli bir ortam oluşuyor.

-Akut pankreatit: Safra kesesinde oluşan ufak taşlar pankreas damarını tıkıyor ve pankreasın iltihaplanmasına sebep oluyor.

Safra Kesesi Taşları Hangi Bireylerde Bulunabilir?

Genelde 20-60 yaş arası bireylerde görülmekle beraber bu yaş aralığındaki kadınlarda safra kesesi taşı bulunma ihtimali erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Ancak 60 yaş üzeri bireylerde safra kesesi taşı görülme ihtimali de vardır. 60 yaş üzerindeki kişilerin yaklaşık olarak %10-20’sinde safra kesesi taşı bulunur. Yaş ilerledikçe safra kesesi taşlarının görülme sıklığı da artar. Sık doğum yapmış olan kadınlarda bu oran daha da fazla olabilir.

Safra Kesesi Taşı Bulunan Kişilerde Ne Gibi Şikayetler Olur?

Safra kesesi taşının doktor müdahalesi olmadan keşfedilmesi oldukça zordur. Bu sebeple safra kesesi taşı bulunan bireylerin %70 ila %80’inin bu durumdan herhangi bir şikayeti yoktur. Ancak erken teşhis uygulanmayan hastalarda bazı etkiler oluşturmaktadır. Mide bulantısı ve kusma, karnın sağ üst kısmında şiddetli ağrılar ve şişkin hissetmek hastaların şikayetlerine örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir