Rutin Beslenme Modeli

Diyet Programları

İçindekiler

Her gün aynı tarz yemeklerle beslenmek ve bu modeli belirli bir süre uygulamak hayatınıza farklı bir beslenme alışkanlığı kazandırabilir. Kilonun daha kolay bir şekilde korunmasını sağlayabilecek bu beslenme modelinin kilo kontrolünü sağlama açısından diğer modellere göre bir buçuk kat daha başarılı olduğu söyleniyor. Ancak elbette sürekli olarak uygulanmaması gereken bir model olduğunu hatırlatalım. Bu fikri yalnızca hayatınızda bir süreliğine değişiklik yapmak istediğiniz zamanlarda uygulayabileceğiniz bir beslenme şekli olarak görebilirsiniz.

Her gün aynı tür yemeklerle beslenme fikri ilk başta can sıkıcı bir fikir gibi görünebilir. Ancak tarifler konusunda istediğiniz kadar esneklik yapma hakkına sahipsiniz. Örneğin eğer sabahları omlet yemekten hoşlanan biriyseniz, bu modele göre belirli bir süre boyunca her sabah omlet yiyorsunuz. Ancak bir sabah peynirli, başka bir sabah ıspanaklı, başka bir sabah canınızın istediği herhangi bir malzemeyi kullanarak yaratacağınız farklı bir omlet tarifi ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Rutin beslenme modelini bir süreliğine bile olsa uygulamanın bazı avantajları var. Bir süre boyunca her gün ne yiyeceğinizi önceden bildiğiniz için beslenme kavramından duygularınızı bir süreliğine de olsa çıkarmış oluyorsunuz ve bunun bir sonucu olarak da gün içinde sağlıksız abur cuburlara karşı duygusal bir bağınız kalmıyor. ”Bugün ne yesem acaba?” düşüncesi oluşmadığı için gün içinde sürekli yemek yeme düşüncesi ortadan kalkıyor.

Sabah, öğle ve akşam ne yiyeceğinize karar verdikten sonra tariflerle her gün istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Oluşturacağınız tariflerde sağlıklı karbonhidratları, sağlıklı proteinleri ve sağlıklı yağları kullanmak elbette sağlığınız açısından daha avantajlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir