Romatizma Tedavisi

Romatizma Tedavisi

Romatizma hastalığı günümüzde tıp sözlüğünde kullanılmamakla beraber, halen osteoartritte gerçekleşenlere benzer semptomları tanımlamak amacıyla günlük hayatta kullanılmaktadır. 100’den fazla romatizmal hastalık türü vardır. Eklemler, kaslar ve kemikler de dahil olmak üzere vücudun çeşitli bağ veya destek yapılarının iltihabı ile karakterize edilen bozukluklar bulunur.

Romatizma Nedir?

romatizmaBirçok romatizmal bozukluk otoimmün bozukluklardır. Bunlar vücudun bağışıklık sistemi mikroplar, bakteriler ve virüslerin vücutta sağlıklı dokuya saldırmasıyla ortaya çıkan hastalıklardır. Diğer romatizmal bozukluklar, gutdaki ürik asit kristalleri gibi kristallerden kaynaklanır.

Romatizma Nedenleri?

Romatizma, bağışıklık sisteminin sağlıklı vücut dokusuna saldırısının neden olduğu anlamına gelen bir otoimmün durumdur. Bağışıklık sistemi normalde, bakterilere ve virüslere saldıran ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan antikorlar üretir. Romatizma varsa, bağışıklık sistemi eklemlerdeki dokulara yanlışlıkla saldırarak eklemlerin yüzeyine antikorlar gönderir. Bu durum, eklemlerin ağrılı ve iltihaplı hale gelmesini engelleyen ince hücreler tabakasına etki eder, bu da yakınlarda hasara neden olan kimyasallar açığa çıkarır. Zamanla saldırılar eklemin kendisine, kıkırdağa ve yakındaki kemiğe zarar verebilir.

Bağışıklık sistemi ile bu sorunu tetikleyen şey açık değildir, ancak kadınlarda, kalıtımsal olarak ailesinde romantizma bulgusu olanlarda ve sigara içen bireylerde daha fazla risk bulunmaktadır.

Romatizma Tedavisi

Romatizma hastalığının tedavisi, eklemlerde bulunan inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmakla beraber, ağrıyı hafifletme, eklem hasarını önleyebilme veya yavaşlatabilme, sakatlığı azaltabilme ve mümkün olduğunca aktif bir yaşam sürebilme faydalarını sağlayabilir. Romatizma için bir tedavi olmamasına rağmen, erken tedavi ve destek yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, destekleyici tedaviler ve cerrahi işlemler dahil eklem hasarı riskini azaltabilir ve durumun etkisini sınırlayabilir.

Tedavi genellikle bir dizi farklı uzmandan bakım gerektirir. Romatizmanın kötüye gitmesini engellemek ve daha fazla sorun riskini azaltmak için kullanılabilecek çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bunlar genellikle 2 tip ilaca ayrılır: hastalık değiştirici antiromatizmal ilaçlar ve biyolojik tedavilerdir. İlaçsız romatizma hastalık tedavileri olarak şunlar önerilmektedir: İlacın yanı sıra, romatizmal hastalıklar için çeşitli tipte tedavi yöntemleri, kas gücünü ve eklem esnekliğini arttırmak için özel egzersiz ve rejimler, fizik tedavi, iş terapisi, gevşeme terapisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir