Rahim Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahim Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınlar için korkulu hastalıkların oluştuğu noktalardan birisi olan rahim, üreme organları arasında yer almaktadır. Rahim hastalıkları neticesinde ameliyat olma riskinin bulunması nedeni ile kadınlar rahim hastalıkları konusunda tedirgin olmaktadır. Rahim ameliyatlarında genel olarak kanser oluşum riskini önlemek adına rahim organı alınmaktadır. Rahim organının alınması ile birlikte kadınlarda üreme fonksiyonu son bulmaktadır. Bu durumda bazı psikolojik ve biyolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kadınların rahim ameliyatı sonrasında daha dikkatli olması gerekmektedir. Öncelikle rahim ameliyatı neden yapılır bilinmesi gerekmektedir. Hastaların bu ameliyatı olması gerektiği konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Rahim Ameliyatı Neden Yapılır?

Genel olarak 40 ile 50 yaşları arasında rahim ameliyatı yapılmaktadır. Bu yaş aralıklarında rahim alma operasyonu daha sık olmaktadır. Tek bir sebebe bağlı olarak rahim ameliyatı olunabileceği gibi birçok nedenler ile de ameliyat olunması mümkündür. Yetişkin bir kadının rahim ameliyatı olmasını gerektirecek durumlar aşağıda yer almaktadır.

Sürekli olarak yaşanan adet ağrıları

Tedaviye cevap vermeyecek kadar şiddetli boyutta yaşanan adet ağrıları

Rahimde ur oluşumu

Rahimde kist oluşumu

İdrar kesesinde ya da rahimde yaşanan sarkmalar

Rahim Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rahim ameliyatından sonraki 6 hafta hastalar için çok çok önemli olmaktadır. Rahim ameliyatı sırasında atılan dikişler ise 6 haftanın tamamlanmasının ardından alınmaktadır. Cinsel ilişkiye girilmemesi dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Ayrıca rahim ameliyatı sonrasında hastaların araba kullanmaması gerekmektedir.

Ani hareketler ve refleksler sakıncalı durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca katı yiyecek diyeti yapılması gerekmektedir. Doktorun önermiş olduğu yiyecek listesine uymak çok önemlidir. Dikişlerin olmasından dolayı hastaların çok özenli davranması gerekmektedir. Ağır ve oldukça yoran aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir. 24 saati aşan yüksek ateş olması durumlarında acil olarak doktora başvurulması gerekmektedir.

2 thoughts on “Rahim Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir