Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir,Nasıl Kullanılır?

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Propolis üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilen non-alerjik olan bir arı ürünüdür. Arılar tarafından üretilen propolis antioksidan açısından oldukça zengindir. Bal tüketebilen herkesin propolis tüketmenizde bir sakınca bulunmuyor. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesin için bir numaralı besin olan propolis birçok sağlık sorununda üstesinden gelmektedir.

Propolis Nedir?

Arılar tarafından üretilen ve insan sağlığı için büyük öneme sahip olan propolis nedir? konusunda yapılan bilimsel çalışmalarla mucizevi sonuçlar elde ediliyor. Arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladıkları antioksidan ve antimikrobiyal özellikteki ürünlerdir. Arılar kovandaki mikropları ve bakterileri yok etmek amacıyla kullanıyor. Böylece kovanın içi steril edilmiş olmaktadır. Arılar için bu kadar öneme sahip olan antibakteriyel özellikteki propolis, doğru bir şekilde işlendiği zaman insan vücudunda da aynı antibakteriyel etkileri göstermektedir. Virüs, bakterileri ve mikropları yok edip, sağlıklı hücrelerin gelişmesini sorunlu hücrelerin yok edilmesini sağlayan propolis insan vücudunun hastalıklarla savaşmasında büyük öneme sahiptir.

İçeriğinin büyük bir bölümün flavonoitlerden oluşan propoliste, polifenoller, steroit, fenolik asitler, terpenler, B grubu vitaminler, C ve E vitaminleri, aminoasitler, mineraller yer alıyor. Arı reçinesi ya da arı tutkalı olarak bilinen propolis ile ilgili yapılan çalışmalarda, büyük oranda kanser karşıtı bir ürün olduğu tespit edilmiştir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Arıların bitki kabuk, sap ve tohumlarını çiğneyip, içerisine kendi enzimlerini koyarak ürettikleri propolis faydaları nelerdir?

  1. Propolis anti- mikrobiyal ve anti- bakteriyel etki göstererek solunum yolları enfeksiyonlarının önüne geçer.
  2. Yaralara sürülen propolis iltihaplanmayı önleyerek yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  3. Genital iltihap tedavisi başta olmak üzere vücut içi iltihapların sökülmesinde etkilidir.
  4. Siğillerin yok edilmesi için anti- viral etki gösterir.
  5. Ağız ve diş sağlığını korumada ve diş çürüklerinin önüne geçmede etkilidir. Ayrıca ağız içi yaraların dezenfeksiyonunu sağlar ve iltihaplanmasının önüne geçer.
  6. Parazit tedavisinde büyük başarı oranlarını yakalayan propolis, birçok parazit türünü kurutmak için yapılan tedavilerde etki sağlamıştır.
  7. Yaraların onarım sürecini hızlandıran propolis aynı zamanda ikinci derece yanıklarda da yapıcı onarıcı bir üründür. Yaygın kullanılan yanık kremleri kadar etkiye sahip olan propolis modern tıbbın vazgeçilmezleri arasında.
  8. Kanserli hücrelere ve kanserleşmeye yüz tutan hücrelerin ölümünü sağlar. Böylece vücut içinde sağlıklı hücre sayısını arttırır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

İnsan sağlığı için büyük öneme sahip olan propolis nasıl tüketilir konusuna da büyük hassasiyet göstermek gerekiyor. Ham bal ile karıştırılıp tüketilebileceği gibi damla propolis olarak da tüketilmektedir. Alerjik olmayan propolisi, bala alerjisi olmayanlar güvenle kullanabilir. Bala alerjisi olan kişi veya çocuklar doktor kontrolünde kullanım sağlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir