Neslihan’dan Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir Çözüm?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

İçindekiler

 

Mide ekşimesinin çeşitli nedenleri vardır, asit çokluğu midenin ekşimesine yol açar, yemek borusu ile mide arasındaki son noktada valf görevi gören tek yönlü kapak yırtık olduğunda mide asitleri yukarı çıkar ki bu da reflüye neden olur. Midede asit çokluğu ve gaz gibi nedenle mide ekşimesine yol açar.

Mide ekşimesi neden olur? Çoğu kişinin esas olarak midede aşırı miktarda hidroklorik asit salgılanmasından kaynaklandığı yaygın bir sorun olarak görülür. Hidroklorik asit, yiyeceklerin sindirilmesinde yardımcı olur, ancak fazladan salındığında, midenin iç tabakasını etkilemeye başlar. Bu asidik bir ortama neden olur.

 

Eğer zamanında tedavi edilmezse, kişi midenin iç duvarlarında ciddi hazımsızlıklar, gut, artrit ve ülser gibi hastalıklara maruz kalabilir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Aşırı yağ içeren gıda tüketimi, aşırı kafein tüketimi, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı, uzun süreli açlık, hamilelik, obezite ve yaşlılık gibi nedenleri vardır. Mide asit seviyesinde bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkan bu sorunun birkaç belirtisi vardır. Bir mide ekşimesi sırasında kişi göğsün hemen arkasında, sternumun arkasında bir yanma hissi yaşar.

 

Bu, kişi uzanırken ortaya çıkar yada çoğunlukla gece boyunca ortaya çıkar. Ülser oluşumu ağızda olduğu kadar özofagus tüpünde de görülür. Ağızdaki ülserler genellikle kişinin düzgün konuşmasını zorlaştırır. İştah kapanır ve kişi bir şey yiyemez. Midenin üst kısmında şiddetli veya hafif yanma görülür. Buna dispepsi denir.Hasta kabızlık belirtileri de gösterebilir. Solunum problemlerine sık öksürük eşlik eder. Kas kasılmaları ağrıya neden olur. Gastro özofageal asit reflü başka bir sonuçtur.

mide

 

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

 

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, özellikle göğsünüzde yanma hissi veya üst batında ağrı varsa bir doktora gitmelisiniz. Piyasada bulunan çeşitli mide asidite kürleri vardır. Doğal ilaçlar her zaman daha iyi olduğu için, çeşitli ev ilaç çözümlerine bakalım. Muz ve ananas suyu, mide ekşimesi ve asit hazımsızlığından kurtulmak için iyidir. Hindistan cevizi suyu, yoğurt ve salatalık da bu durumu tedavi etmek için iyidir.

Fesleğen yaprakları tüketimi de yardımcı olur. İki tatlı kaşığı bal, doğal elma sirkesiyle birlikte, hemen yemekten önce tüketilirse asit kaynaklı mide ekşimesi tedavisine yardımcı olur. Uygun egzersizler, günlük yürüyüşler ve sağlıklı bir diyet takibi, bu durumu tamamen önleyen faktörlerdir.

Piyasada alabileceğiniz birkaç antiasit vardır. Ancak, bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın. Mide asidinin aşırı salgılanmasını kontrol etmek için yapılan bazı ameliyatlar vardır. Tüm tedavi sürecinin önemli kısmı, genellikle asit birikimine yol açan şeylerin yapılmasını veya tüketilmesini önlemektir.

 

2 thoughts on “Neslihan’dan Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir Çözüm?

  1. çok kötü bir durum mide yanması inanılmaz derecede böyle içinden bişeyler yanıyor Allah kimseye vermesin gerçekten zor bir durum faydalı bir yazı yazmışşsınız teşekkürler emeği geçenlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir