Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

 

Mideyi üşütmek, aşırı ve zararlı gıda tüketimi ve zehirlenmeler gibi sebeplerden dolayı midede ağrılar meydana gelebilmekte ve bu ağrılar günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Mide ağrısı birçok farklı nedenden meydana gelebilmektedir. Bununla beraber mide ağrısının nasıl geçeceği hususunda da pek çok farklı yanıt bulunmaktadır. Tüketeceğiniz bazı besinler sayesinde mide ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Mide ağrısına neler iyi gelir sorusunun cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik. Hadi gelin birlikte bakalım:

 

Muz

 

Asırlar boyunca değişik besin türleri, mide ağrısını geçirmek için kullanılmıştır. Bu harika besinlerin başında muz gelmektedir. Muzun içeriğinde pektin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde muz, mide kaynaklı oluşan pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Muz, doğru biçimde ve katkısız olarak tüketildiği zaman mide ağrılarını azaltmaya yaramaktadır.

 

Keten Tohumu

 

Keten tohumu, çok zengin bir lif ve omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Bu özelliklerinden dolayı mide ağrılarına çok iyi gelmektedir. Yoğurdun içine öğütülmüş keten tohumu karıştırılıp düzenli tüketildiği zaman, reflü ve ülser gibi kalıtsal olan rahatsızlıklara bile çok iyi gelmektedir.

 

Zencefil

 

Mide asidi bakımından devamlı sorun yaşayan kişiler için zencefil tüketimini arttırmak çok önemlidir. Midede asit yüzünden yanma meydana geldiği zaman; zencefil kökü kaynatılarak düzenli aralıklarla içilmelidir. Böylece mide ağrısı azaltılmış olur.

 

Yoğurt ve Kefir

 

Yoğurt ve kefirin içinde; kalsiyum, probiyotik ve D vitamini vardır. Bu nedenle önemli bir şifa kaynağıdır. Yoğurt ve kefirin içeriğindeki probiyotikler mide ağrısını meydana getiren ishal, kronik mide iltihabı ve mide enfeksiyonu gibi sorunlarla savaşmaktadır. Böylece midenin iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Evinizde bulunan bu iki besin sayesinde sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

 

Karnabahar

 

Mide ağrısına iyi gelen diğer bir önemli besin de karnabahardır. Karnabaharları sağlıklı bir pişirme yöntemi olan buhar ile pişirerek, midenize bulunan asitlerin mide dokunuza zarar vermesini önleyebilirsiniz. İleri derecede mide rahatsızlığı olan ülser gibi hastalıkları yaşayan kişiler için de tavsiye edilen bu besin, mide sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir