Neslihan Uyarıyor! Kurban Bayramı’nda Et Tüketirken Dikkat!

Neslihan Uyarıyor! Kurban Bayramı’nda Et Tüketirken Dikkat!

Ülkemizde her yıl Kurban Bayramı büyük bir coşku ile kutlanırken, bayram süresince kesilen kurbanların etleriyle de mideler ziyafet çekmeye devam ediyor. Ancak özellikle son yıllarda Kurban Bayramı’nda meydana gelen kalp ve damar hastalıklarında büyük artış yaşanması nedeniyle uzmanlar halkı Kurban Bayramı’nda et tüketimi konusunda daha dikkatli olmaya davet ediyor. Buna göre Kurban Bayramı’nda olabilecek en sağlıklı et tüketimi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

 

Kurban Bayramı’nda Et Tüketirken Dikkat!

 

Kalp ve damar hastalıkları üzerine uzman doktorların Kurban Bayramı öncesinde yaptıkları bilgilendirmelere göre bayramda et ve sakatat tüketiminin hem kalp damar sağlığını hem de sindirim sistemini kötü yönde etkilememesi için bazı önerilere kulak vermek gerekli. Zira özellikle hayvanların yağlı bölgelerinden elde edilen etlerin aşırı miktarda tüketilmesi kandaki kolesterolü arttırıcı etki göstermekte ve bu da damar sertliği denilen aterosklerotik kalp damar hastalığına sebebiyet vermekte. Bu nedenle yağlı hayvan etlerinde bulunan doymamış yağ asitlerine ciddi derecede maruz kalmamak ve damar sertliği rahatsızlığına yakalanmamak adına et tüketimine sınırlandırma getirilmesi gerekiyor.

 

Damar sertliği dışında aşırı et tüketimi, şeker ve koroner stentli hastaların üzerinde de olumsuz etkilere neden olabiliyor. Ani kardiyak durumların vuku bulabileceği aşırı et tüketiminde vücuttaki şeker seviyelerinin bir anda yükselmesi, çoğu zaman kalbi stres altına sokarak kalp krizi gibi ciddi problemlere de yol açabiliyor. Et tüketimi esnasında yoğun miktarda tuz kullanılmasının tansiyona etkisi ise özellikle yüksek tansiyondan şikayetçi olan hastaların bu hususa oldukça dikkat etmelerini gerektiriyor.

 

İyi Pişmeyen Sakatatlardan Uzak Durun!

 

Kurban Bayramı’nda et tüketimi esnasında en çok tercih edilen hayvansal ürünlerden birisi olan sakatatların pişirme yöntemlerine dikkat etmek, kalp ve damar sağlığı ile mide ve bağırsakları koruyabilmek adına büyük önem taşıyor. Özellikle kalp damar tıkanıklığı olan, gut hastalığı bulunan ya da karaciğer yağlanmasından muzdarip olan kişilerin sakatatı ya hiç tüketmemeleri ya da tüketeceklerse de az miktarlarda ve iyi pişirilmiş şekilde tercih etmeleri gerekiyor.

 

Kısacası, Kurban Bayramı’nda et tüketimini sınırlamak ve gerçekten hijyenik ortamlarda kesilmiş etleri iyi pişirilmiş şekilde tüketmek, pek çok tehlikeli hastalığın önüne geçerek kişilerin bayramı daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmelerine olanak veriyor.

 

1 thought on “Neslihan Uyarıyor! Kurban Bayramı’nda Et Tüketirken Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir