Kolesterol Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Kolesterol Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Kolesterol, ne yazık ki çağımızın en sinsi hastalıklarından biri ve damar sertliğinin baş müsebbibidir. Kolesterol aslında normal değerlerde olduğunda, vücudumuzun gerek duyduğu enzimler’dendir. Fakat sınırı aştığında kalpte ve beyin damarlarında büyük tahribata neden olur. Bunun yanı sıra vücudumuzda fonksiyon bozukluklarına da sebep olur. Kolesterol artışını tetikleyen baş unsurlar genetik aktarımlar, sigara kullanımı, diyabet, aşırı yağlı beslenme, hipertansiyon gibi olgulardır. İşte Kolesterol Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır konusunun açılımı burada!

Kolesterol Seviyesi Ne Kadar Olmalı?

Kolesterol, iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır.

HDL = iyi huylu

LDL = kötü huylu kolesteroldür.

Vücudunuzda damar sertliği oluşmaması için LDL kolesterol değerini düşük, HDL kolesterol oranını yüksek tutmanız gerekir. Elbette ki kolesterol değerleri yaşam biçimine, beslenme tarzına, genetik faktörlere, yaşa ve vücut eğilimlerine göre kişiden kişiye değişir.Ama temel olarak LDL yani kötü kolesterol değeri, 100’ün altında tutulmalıdır. HDL oranı ise 100 seviyesinde olmalıdır. Ayrıca kalp hastalığı riski taşımayan kişilerde HDL oranının 130 seviyesinde olması bir endişe yaratmaz.

Diyet yapmak, doymuş yağdan fakir beslenmek, kilo vermek, egzersiz yapmak kötü kolesterolle baş etmenin en doğal yollarındandır.

 

Kolesterol İlaçları Zararlı mıdır?

Kolesterol ilaçları, aşırı kullanıldığında karaciğer fonksiyonlarında negatif etkiler yaratabilir ayrıca kas kayıplarına neden olabilir. Ama İlaçlar kesildiğinde tüm bu negatiflikler düzelir. Kolesterol düştüğünde ise depresyon, hafıza bulanıklığı, hormonlarda düşüş, kas -eklem ağrıları, safra kesesi taşı, mide bağırsak rahatsızlıkları baş gösterir.

Kolesterol Değeri Minimum Kaç Olmalı?

Kolesterol haplarının genel teması, HDL’yi yükseltmek ve LDL’yi ise düşürmek üzere programlanmıştır. Yine de LDL, vücudun minimum derecede ihtiyacı olduğu yağ tiplerinden olduğundan, 0’a düşürülmemelidir. Farkında olmasak da kolesterol vücudumuzun yapı taşlarından biridir. Zira beyin, seks hormonları kolesterol enzimleri tarafından yönetilir.

 

Kolesterolün Yükselme Sebepleri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, andoropoz – menopoz başlangıcı, sigara, kanınızdaki yağ türünün yükselmesi, genetik faktörler, yüksek tansiyon, kötü beslenme, sedental yaşam, obezite, doymuş yağ içeren gıdalar, aşırı alkol, tip 2 diyabet, tiroid bezi fonksiyon bozukluğu, doğum kontrol hapları, kronik böbrek yetmezliği hastalığı kandaki yağların yükselme sebeplerindendir.

 

Kandaki Yağın Yükselme Belirtileri Nelerdir?

Kalp damar hastalıkları, karın ağrısı, pankreatit – pankreas iltihabı, baş dönmesi, vertigo – denge kaybı, bacak ağrısı, inme, angino pectoris – göğüs ağrısı belirtilerindendir.

 

Kolesterol Tedavisi

Kolesterol tedavisinde yağdan ve şekerden eksik olarak kendinize uygun bir diyet programı uygulayarak, minimal seviyede doymuş yağ tüketerek, şeker – alkol tüketmeyerek kolesterol seviyesini düşürebilirsiniz. Meyve, – sebze tüketerek, yağsız protein alarak, tahıl ürünleriyle beslenerek, kilonuzu kontrolü altında tutarak, egzersiz ve yürüyüş yaparak kolesterol seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Eğer kalp damar hastalığı öyküsü, kronik böbrek hastalığı, diyabet ya da veya farklı risk faktörleri görülüyorsa uzman doktor gözetiminde ilaç tedavisine geçilmelidir. Sizlere Kolesterol  Tedavisi Nasıl Yapılır konusunda yardımcı olmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir