Kolesterol Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücutta yağ benzeri bir maddedir. Vücut tarafından üretilir ve ayrıca yiyeceklerde bulunur. İyi bir sağlık için gerekli olsa da, çok fazla kolesterol, atardamara zarar verebilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Vücudun, düzgün çalışması için bazı kolesterol ihtiyaçları var. Örneğin, hücre duvarları oluşturmak ve bazı hormonlar üretmek için kolesterol kullanılır.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir

KolesterolVücuttaki kolesterolün yaklaşık % 75’i karaciğer tarafından üretilir; geri kalanlar ise yenilen yiyeceklerden gelir. Kolesterol, kanda lipoproteinler ile taşınır. Lipoproteinlerin ana tipleri yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve düşük dansiteli lipoproteinlerdir (LDL). HDL kolesterol, ‘iyi’ kolesterol olarak bilinir. Bunun nedeni HDL’nin kolesterolü bertaraf etmek için karaciğere geri taşıyarak kolesterolü atmasıdır. LDL kolesterol, ‘kötü’ kolesterol olarak bilinir. Bunun nedeni LDL’nin damarlardaki kolesterolü terk etmesidir.

Kolesterol Nedenleri

 

Yüksek kolesterolün en yaygın nedeni sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Sağlıksız yeme içme alışkanlıkları, mesela çok fazla yağ tüketmek gibi sebeplerdir. Bir tür, doymuş yağ, bazı etlerde, süt ürünlerinde, çikolatada, fırınlanmış ürünlerde ve derin kızarmış ve işlenmiş gıdalarda bulunur.

Bazı trans yağlar, hazır gıdalarda bulunur. Bu yağlar kötü kolesterolü yükseltebilir. Sigara, özellikle kadın bireylerde iyi kolesterolü düşürür ve ayrıca kötü kolesterolü de yükseltir. Kalıtım, bireylerin yüksek kolesterolüne sebep olabilir. Örneğin, ailesel hiperkolesterolemi hastalığı genetik bir yüksek kolesterol özelliğidir. Bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlar da yüksek kolesterole sebep olabilir.

Kolesterol Tedavisi

Kolesterol tedavisi seviyesi yüksekse, kolesterol seviyesini düşürmek için yapılacak birçok şey vardır. Yemeklerde doymuş yağ miktarı azaltabilir ve sağlıklı beslenilebilir. Kolesterole sebep olan doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler şunlardır: kek ve bisküvi, etin yağlı kesimi, tereyağı ve tam yağlı süt ürünleri, Hindistan cevizi veya hurma yağı içeren yiyecekler. Yüksek lifli bir diyet yapmak ve bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş yiyecekler tüketmek de kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kişi fiziksel olarak aktif değilse, fiziksel aktiviteleri arttırmak, kolesterol düzeyinizi düşürmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte artan fiziksel aktivite, kişi aşırı kiloluysa ve kalp sağlığınızı iyileştirirse kilo verilmesine de yardımcı olabilir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri kolesterol düzeyini düşürmek için yeterli değilse, doktor ayrıca kolesterol düşürücü ilaçlar alınmasını önerebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir