Kilo Almadan SİGARA Nasıl Bırakılır

Kilo Almadan Sigara Nasıl Bırakılır?

Yapılan araştırmalar sigarayı bırakan kişilerin 2 ile 5 kilo arasında kilo aldığını ve bu kilo artışının günlük içilen sigara sayısına göre artabileceğini ortaya çıkarmıştır. Örneğin günde iki paket sigara içen kişiler günde 1 paket sigara içenlere göre daha fazla kilo almaktadır. Kilo almalar sigaranın bırakıldığı ilk 6 ayda ciddi oranda artmaktadır.

Sigara bırakma ile kilo artışı olmasının en büyük sebebi, enerji dengesizliği olmasıdır. Günlük olarak alınan enerji kişinin yaşına, cinsiyetine ve metabolizmasına göre değişmektedir. Alınan enerji yakılan enerjiden fazla olduğunda metabolizma bu fazla enerjiyi yağa yani kiloya dönüştürmektedir. Bu nedenle alınan enerji ile yakılan enerji arasındaki dengenin sağlanması kilo almayı engellemektedir.

Sigara bırakıldığında kilo almaya sebep olan bir diğer durumda metabolizmanın çok yavaş çalışmasıdır. Önemli organlar çalışmak ve yağ yakmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Sigarada olan nikotin maddesi metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakmaya da sebep olmaktadır. Bu nedenle kilo almayı engelleyen sigara bırakıldığında metabolizmanın çalışması yavaşladığı için kilo artışı meydana gelir. Ayrıca sigara içen kişi bir anda sigarayı bıraktığında, elinin ağzının sürekli boş olmasına alışamadığı için kendini yemeğe verir. Bu da kilo artışının bir diğer sebebidir. Ancak bazı dikkat edilecek noktalar ile kilo almadan sigara bırakmak mümkündür. Bunun için uyulması gereken kurallar aşağıda anlatılmıştır.

Yemek Düzenine Dikkat Etmek

Sigara içen kişilerin geneli yemeklerini çok hızlı yerler. Yemekten sonra içecekleri keyif sigarası için acele ederler. Bu alışkanlık sigara bıraktıktan sonra da devam ettiğinde, çok hızlı yemek yemek kilo almaya sebep olacaktır. Yiyecekleri tam çiğnemeden yutmak, metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olacağı için yakılamayan yiyecekler yağa dönüşür. Bu nedenle yemeklerin çok yavaş yenilmesi ve besinlerin çok iyi çiğnenerek yutulması kilo almayı engellemektedir. Bu nedenle yemekleri porsiyonlara göre ayırıp yemek daha mantıklıdır.

Bu sayede çok fazla yemek yemeninde önüne geçilmiş olur. Sigara bırakan kişilerin canı tatlı gibi şeyler istediğinde tatlı yemek yerine bu ihtiyaçlarını kuru meyveler ile karşılamaları kilo almalarını engeller. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak ta iştahı azaltmaktadır.

Sigaranın Yerine Başka Bir Meşgale Bulmak

Sigarayı bırakan tiryakiler, kendilerini meşgul edecek bir meşgale arayışına girerler. Bunun için devamlı olarak şekersiz sakız taşımak en mantıklı karardır. Bu sayede ağzınız boş durmaz ve sakız çiğnemek yağ yakmaya da fayda eder. Hem de şekersiz olduğu için kilo almaya sebep olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir