Diyet

Keten Tohumu Yağı Faydaları nelerdir

Birçok hastalıklara karşı şifalı yağlar ile korunmak, aynı zamanda zayıflamak ve yakalanılan hastalığın tedavi süresine hız kazandırmak mümkün olmaktadır. Bu şifalı yağlar arasında keten tohumu yağı da bulunmaktadır. Keten tohumu yağı, keten tohumunun preslenip yağının çıkartılarak elde edilmesiyle yapılır. Soğuk bir şekilde presleme yapılmaktadır.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Doğadaki birçok bitkinin şifa verici özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte keten tohumu yağı faydaları nelerdir sizler için araştırdık.

  • Kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır.
  • Antioksidan bir etkisi bulunmaktadır.
  • Kolesterolü dengede tutar.
  • Kan dolaşımına hız verir.
  • Böbreklerdeki iltihapları iyileştirir
  • Eklem şişkinliklerine fayda sağlar.
  • Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunur.
  • Basura iyi gelir ve safra kesesinde oluşacak taşları engellemektedir.
  • Parkinson hastalığına da iyi gelmektedir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çiğnenerek de yenilebilen keten tohumu, sert olduğu için bu şekilde yendiğinde tam öğütülmeyerek sindirim yapılmadan vücuttan atılabilmektedir. Bunun için keten tohumunu toz haline getirip su ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Keten tohumu yağı nasıl kullanılır? diye baktığımızda ise, genellikle salatalara katılarak, yoğurda veya tüm yiyecek ve içeceklere eklenerek tüketilmesinde yarar vardır. Bunun yanında günde bir kaşıktan çok keten tohumu yağı kullanılmamalıdır. Bu yağın saklama koşullarına da dikkat edilmelidir.

Keten tohumu yağı günlük olarak tercih ettiğiniz her yiyeceğe iki damla olmak şartıyla kullanılabilmektedir. Her gün düzenli bir şekilde kullanmanız faydasını görmek açısından önemlidir. Aynı zamanda bu yağı bitki çaylarının içine katarak da tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu Yağının Zararları Nelerdir?

Birçok faydası bulunan keten tohumu yağının zararları nelerdir diye baktığımız zaman, prostat kanseri ile ilgili bir şüphesi bulunanlarda kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Bu sebeple prostat kanserinden şüphe edilen erkeklerin kullanmaması gerekir.

Keten tohumu yağı, emziren anneler ve hamile bayanlarda kadınlık hormonunun salgılanma seviyesini değiştirmektedir. Bu özellikleri taşıyan bayanların keten tohumu yağını kullanmamaları gerekmektedir.

İlaç tedavisi altındaki kişilerde keten tohumu yağı, ilacın alınmasından minimum 2 buçuk saat sonrasında kullanılmalıdır.

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır mı?

Tohumundan yaprağına kadar her şeyinin faydalı olduğu bilinen keten tohumu yağı zayıflatır mı? diye araştırıldığında, zayıflatıcı özelliğinin bulunduğu kanıtlanmıştır. Keten tohumu yağı, kişiye tokluk hissi vererek yemeğini daha az tüketmesini sağlıyor. İçeriğinde bulunan Omega-3 yağ asitleri zayıflatıcı özelliğini ortaya çıkarıyor. Keten tohumu yağı yaklaşık bir somon balığının sahip olduğu Omega-3 yağını içeriğinde barındırıyor. Günde 1 defa kullanıldığı takdirde ayda yaklaşık 4 ya da 5 kilo verilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir