Kemik Erimesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kemik Erimesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi ileri dönemlerde görülebilen hastalıklardan bir tanesidir. İskelet yapımızı direkt olarak etkilediğinden dolayı ise oldukça dikkat edilmesi gereken hastalıklardandır. Beslenme şekli ve hayat stili ile yakından alakalı olarak görülebilen hastalık için kalıtımsal olasılıklardan da bahsetmek mümkündür. Belirtilerini ve oluşum için gereken alt yapıları bilmek, kontrollü olmak en doğru hareket olacaktır. Bir veya bir kaç belirti görüldüğünde uzman bir hekim tarafından hastanın değerlendirilmesi gerekecektir.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi temelde vücudun çok fazla kemik kaybetmesine karşılık bunu dengeleyecek şekilde kemik üretimi yapamamasından kaynaklanan bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz olarak bilinen ve daha çok kadınlarda görülen bu hastalık kemiklerde güçsüzlük ve ilerleyen aşamalarda kırılmalara neden olmaktadır. Kemik erimesi özünde çok fazla gözenekli yapıya sahip kemiklerin oluşmasına zemin hazırlar. Bu durum ise iskelet yapısında bozuklukla birlikte zamanla kırılmalara sebep olur. Tam anlamı ile osteoporozun sebebini ortaya koymak mümkün olmasa bile yaşamsal döngü içerisinde oluşum süreci hakkında oldukça fazla bilgi edinilmiştir. İnsan vücudunda kemik yoğunluğu 20’li yaşları tamamlarken en yoğun şeklini alır. 30’lu yaşlara geçilirken ise kemik kayıpları başlamaktadır. Kalsiyum dengelenmesi ihtiyacı hisseden vücut için kadınlarda menopoz dönemine de girilmesi ile kemik erimesi riski iyice artacaktır.

 

Kemik erimesinden şüphelenebilmek adına bazı belirtilerin birlikte görülmesi gerekir. Sırt ağrısı, bel ve boyun ağrıları, boy kısalması, daha çok öne yatık ve kambur diye bilinen iskelet yapısının oluşması, el bileğiyle başlayan ve kalçaya kadar uzanan alanda çeşitli kırıklar, sürekli tekrar eden kemik ağrıları, vücutta iskelet yapısı bozulmalarından dolayı oluşan şekilsel bozukluklar bilinen en belirgin hastalık emareleridir.

Kemik Erimesi Ne İyi Gelir?

Kemik erimesine oluşmadan engel olabilmek adına beslenme düzenine dikkat etmek oldukça etkili bir yoldur. Bunun için protein ağırlıklı bir beslenme düzeni benimsenmelidir. Gerekli durumlarda protein takviyesi alınmalıdır. Vücut ağırlığına da fazlasıyla dikkat edilmelidir. Çok zayıf olmak da kırıkların artmasına ve vücudun kendini koruma güçlüğü çekmesine neden olacağından kontrollü olunmalıdır. Kemik oluşumu için de kalsiyum içeren süt ürünleri, koyu yeşil sebzeler, soya, kemikli et gibi ürünler bolca tüketilmelidir. Kemikler için olmazsa olmaz bir diğer takviye ürün ise D vitaminidir. 2000 miligram altına düşülmemesi 50 yaşından sonra çok önemlidir.

Kemik Erimesi olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

Kemik erimesi şüphesi bulunan bir hastanın ilk olarak başvurması gereken ana bilim dalı fizik tedavidir. Burada ilk tanı konulması için gereken test ve gözlemlerden sonra tedavi için gereken düzen dikkatlice belirlenecektir. Bazı ileri durumlardaki hastalar için hareketsizlik söz konusu olabildiğinden dolayı fizik tedavi her anlamda osteoporoz için kaçınılmaz destek alanlarından bir tanesi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir