Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Bireyler için en önemli husus muhakkak sağlıktır. Ancak zamanla yediğimiz besinler, kullandığımız zararlı alışkanlıklar ve diğer sebepler dolayısıyla insan sağlığı bozulmaktadır.

Göz bilindiği üzere vücudumuzun görme işlevini sağlayan organıdır. Göz zamanla teknolojik aletlere fazla bakmaktan, A ve C vitaminlerini eksik almaktan, yanlış beslenmekten, yaşlanmaya bağlı olarak ve diğer yanlış alışkanlıklar neticesinde zamanla sıhhatini yitirmektedir.

Katarakt, görme fonksiyonunu ifa eden organımız gözde var olan tabii lensin saydam olma niteliğini kaybetmesi ve sonrasında görme işlevinin yapılamaması vaziyetidir.

Katarakt Ameliyatı Kimlere Yapılır Kimlerde Görülür?

1)Yeni doğmuş bireylerde, doğum anından kaynaklanan bir problem neticesinde oluşabilir.

2)Şeker hastalığı var olan bireylerde kan şekerinin çok yükselmesi sonucu oluşabilir.

3)Bizzat göze gelmiş sarsıntılar neticesinde oluşabilir.

4)Geniş bir zaman boyunca kortizon içeren ilaç kullanan hastalarda oluşabilir.

Katarakt Ameliyatı Hangi Hallerde Yapılır?

1)Bireyin görme fonksiyonunda giderek bir azalma olmaktadır.

2)Eskiye nazaran gördüğü cisimlerde renk yitirme veyahut solma olmaktadır.

3)Bilhassa gece görme zorluğu çekmektedir.

4)Okuma esnasında ağrıma ve zorluk çekme hissedilir.

5)Çokça gözlük numarası değiştirme ihtiyacı olmaktadır.

6)Bazı hal ve durumlarda çift görebilmektedir.

Bu problemleri yaşayan bireylerde katarakt ameliyatı yapılmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisi cerrahi müdahale ile olmaktadır. Birey gözlük ile veyahut ilaç ile tedavi olamaz. Sadece katarakt ameliyatı olarak sıhhatine kavuşmaktadır. Artık katarakt ameliyatı ‘’Fakoemülsifikasyon’’ adı verilen yol ile uygulanmaktadır. Bu yolla yansılanım yardımı neticesi kataraktlı mercek parçalanır. Ameliyat takriben yirmi dakika kadardır. Ameliyat gözlere uyuşturucu sıvı verilmek ve koldan sakinleştirici iğne yapılmak suretiyle yapılmaktadır.

Bireye katarakt ameliyatı uygulandıktan sonraki zamanlarda, eğer gözün diğer kısımları sıhhatliyse ameliyat işlemi sonrası bireyden sağlıklı ve tam görüş beklenir. Gelişen katarakt tedavisinde, beklenmeyen durumlar dışında genel anestezi yahut sınırlı uyuşturma işlemi yapılmamaktadır. Hastanın on veya on beş dakika sırt üstü uzanması ve sakin bir vaziyette beklemesi gerekmektedir.

Kataraktın rahatsızlığının tekrar vücut bulması söz konusu olmamaktadır. Halk içerisinde katarakt rahatsızlığının tekrar oluşması olarak adlandırılan vaziyet göze bırakılan kapsülün arka kapağında oluşan saydamlığın yitirilmesi durumudur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir