Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri?

Birçok hastalığın habercisi olan karın ağrısı çoğu insan tarafından basit, geçici ve önemsiz bir sorun gibi görünse de aslında altta yatan birçok neden olabilir. Karın ağrısı hemen hemen herkesin karşılaştığı bir ağrı tipidir. Bu ağrılar zaman zaman gerçekleşebilir. Ağrı tiplerini ayırt etmek yaşanacak komplikasyonlara karşı erkenden tedbir alınmasına ciddi bir şekilde yardımcı olur. Gerçekleşen ağrının zamanını takip etmek önemlidir. Bazı ağrıların nedeni kişi tarafından bilinebilir. Örneğin; menstrüasyon (adet) ağrısı, yenilen yemekten dolayı oluşan gaz kaynaklı ağrılar.

Ani ve sık sık gerçekleşen ağrıların nedeni kişi tarafından bilinemez ve kişide strese sebep olur. Bu durumu en kısa ve sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırmak, şiddetini azaltmak ya da kısa süreli rahatlama sağlamak için birçok yönteme başvurulur.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Bu yöntemlerin en başında sıcak su torbası gelir. Sıcak su torbası hemen hemen her evde mevcuttur. Çoğu kişi başta karın ağrısı olmak üzere birçok ağrıda bu yöntemi kullanıp rahatlama sağlamaya çalışır. Ancak söylemek gerekir ki sıcak su torbası her ağrıda kullanılmamalıdır. Ağrının sebebi olgunlaşmamış bir apse ise sıcak su torbası ile yapılan uygulama da apse olgunlaşır ve vücuda zararlı bir hale gelebilir. Örnek olarak apandisittir. Kişi de apandisite bağlı şiddetli karın ağrısı gerçekleşebilir. Bu durum karşısında çoğu kişi sıcak su torbasına ihtiyaç duyar. Kullanılan bu yöntem kişiye çok büyük bir zarar verir ve hayatına mal olabilir. Sıcağın etkisi ile olgunlaşan apandisit patlayabilir. Bu nedenle ağrıyı tespit ve ayırt etmek son derece önemlidir.

Başka bir yöntemde fazla su tüketmektir. Elma, muz, şeftali gibi lifli besinler tüketmek karın ağrısına neden olan birçok rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Karın Ağrısı Nedenleri

  • İshal
  • Kabızlık
  • Menstrüasyon krampları
  • Üriner sistem rahatsızlıkları
  • Hazımsızlık
  • Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları ve yumurtalık kistleri

Karın ağrısı nedenleri ile karşılaşılabilecek nedenler yukarıda belirtilmiştir. Bu nedenlerle de sınırlı olmayabilir ve çok daha ciddi sebepler olabilir. Bu durumun anlaşılması için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir