Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı yani taşikardi kişinin kendi kalp atışlarını güçlü şekilde hissetmesidir. Normal sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ile 90 arasında atar. Taşikardi sorunu olan kişilerde bu sayı yükselir. Bazen basit bir nedenden dolayı olabileceği gibi bazen de ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle kalp çarpıntısının nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Nedene göre ilaç kullanılmalı ve diyet yapılmalıdır. Kalp çarpıntısını azaltmak ve önlemek için kafein içeren gıdalardan uzak durmak gerekir. Kalp çarpıntısına ne iyi gelir genellikle kekik, nane, maydanoz ve fesleğen gibi aromalı bitkiler kalp çarpıntısına iyi gelen ve kalp atışlarını düzenleyen bitkilerdir.

Kalp Çarpıntısı İçin Ne Yapmalı?

Kalp çarpıntınız varsa mutlaka uzman bir hekime başvurmak ve gerekli tetkik ve tahlilleri yaptırmak gerekir. Stres kökenli taşikardi sorunu yaşıyorsanız psikolojik destek alabilir ve hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Kalp çarpıntısı için ne yapmalı çarpıntı başladığı anda ıkının ve öksürün. Boynunuzda bulunan şah damarlarından sadece bir tanesine basıp çekin, 5-6 defa işlemi tekrar edin. Faydasını göreceksiniz.

Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer?

Kalp çarpıntısının nedeni çok önemlidir. Çarpıntı ile beraber sırtta ağrı ve terleme olurda tehlike işaretidir, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Kalp çarpıntısı ne kadar sürer normalde gün içinde ara ara çarpıntı olması ve 10 dakika sürmesi stres kaynaklı ise normaldir. Gün boyu sürmesi yaşam kalitenizi ve iş veriminizi düşürür. Bunun için mutlaka bir hekime görünerek tedavi planlanmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp çarpıntısı için kullanılan ilaçlar ile büyük oranda rahatlama sağlarsınız. Kalp çarpıntısı nasıl geçer ilaçların yanı sıra stres ile baş etme yöntemlerini öğrenerek uygulamanız gerekir. Kafein içeren gıdalardan uzak durmanız gerekecektir. Sigara ve alkolden uzak durun, nikotin kalp atışlarını arttırıcı özelliğe sahiptir. Stres kökenli kalp çarpıntısı genellikle genç insanlarda daha çok görülür. Stres hormonlarının salınımı kalp üzerinde bulunan kalp ileti merkezini uyarır, ve uyarılma ile beraber kalp atışları hızlanır. Diyetinize dikkat edin ve sağlıklı beslenmeye çalışın. Spor kalp atışını hızlandırır ama hızlanma metabolizma çalıştığı için normaldir. Düzenli olarak yorucu olmayan spor yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir