Kabızlık Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir?

Kabızlık Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir?

Bağırsakların düzgün çalışmaması sonucu meydana gelen kabızlık kişinin hayatını zorlaştırır. Bir çok nedene bağlı olsa da bu nedenlerin başında katı beslenme ve lifli gıdalardan yeteri kadar alınmaması gelir. Kabızlık nasıl geçer ve ne iyi gelir sorusunu sizler için araştırdık.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık bağırsakların düzenli çalışmaması sonucu katı dışkılama şeklinde kendini göstere gösteren bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Kabızlık nedir? Uzun vade devam ederse bazı sağlık problemlerine neden olan bir rahatsızlıktır.

Kabızlık Belirtileri

Kabızlık genellikle yanlış beslenme sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kabızlığın ilk belirtisi katı ve zor dışkılamadır. Dışkılama haftada 3 kez ise kabızlıktan söz edilebilir. Kabızlık belirtileri karın ağrısı, zor ve sert dışkılamadır. Kişi tuvaletini yaparken çok zorlanır ve tuvalet ihtiyacından sonra tekrar tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Halsiz ve iştahsız olur. Kronik kabızlık anüs civarında kanamaya neden olur ve hemoroit gelişmesine zemin hazırlar. Kişi günlerce tuvalete çıkamaz ve karın şişliği oluşur.

Kabızlık Nedenleri Ve Çözümleri

Kabızlık çözümü olan bir sağlık sorunudur. Kabızlık nedenleri ve çözümleri birbiri ile doğru orantılıdır. Kabızlık nedenleri başımda yanlış beslenme gelir. Sürekli katı gıda yemek, sebze ve meyveyi öğünlerden çıkarmak kabızlığın ilk nedenidir. Hareketsiz bir yaşam kabızlığın diğer nedenidir. Tiroid hormonlarında oluşan dengesizlik ve az çalışması metabolizmayı etkilediği için tiroid hastalarında genellikle kabızlık görülür. Karın içi basıncının arttığı durumlarda, hamilelik gibi geçici olarak kabızlık görülebilir.

Kabızlık çözümleri arasında bol sebze ve meyve tüketmek oldukça faydalıdır. Özellikle kayısı ve kuru erik bağırsak hareketlerini arttıran meyvelerdir. Hareketli bir yaşam ve spor yapmak kabızlığa çok iyi gelir. Bol sıvı gıda almak ve bol su içmek kabızlığa iyi gelecektir. Her sabah kalkınca 3-4 adet yiyeceğiniz kuru kayısı ve erik kabızlık sorununu çözecektir. Ekmek, pilav, patates, hamur işlerinden uzak durun ve bolca sebze meyve tüketin. Uzman bir doktora görünerek kan tahlillerinizi yaptırın ve troid değerlerinizi kontrol ettirin. Kan değerleri normal ise beslenme düzenlemesi işe kabızlığa çözüm bulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir