Jinokomasti (Erkek Meme Büyümesi) Ve Tedavisi

Jinokomasti (Erkek Meme Büyümesi) Ve Tedavisi

 

Yunanca kadınsı anlamındaki gynec ve meme anlamına gelen mastos kelimelerinden türetilen jinokomastinin tıp litaratüründeki karşılığı erkek meme büyümesidir. Doğal yapımızın bir parçası olan meme her iki cinste de öznel özellikler gösterir. Her iki meme yapısında da süt bezeleri, onları taşıyan süt kanalları ve yağ dokusu mevcuttur. Kadın yapısında memeler işlevsel hale gelirken erkeklerde işlevsiz olarak bulunur. Jinokomasti hastalarında ise meme kadın memesindeki gelişimi gösterir ve büyüme gerçekleşir.

 

Jinokomasti’nin Türleri ve Sebepleri Nelerdir?

 

Hastalık kendi içinde üç grupta incelenir; bu gruplar hastalığın etkilerine göre belirlenmiştir. Aşırı kilo allımı ya da hızlı kilo kaybı, aşırı alkol tüketimi gibi çevresel ve fiziksel faktörlerin etkin olduğu jinokomasti hastasında meme bezi dokusunda değil meme yağında artış görülür. Meme bezlerinde artış görülmesiyle oluşan glanduler jinekomasti isimli sınıftaki hastalarda ise süt üretilmemesine rağmen meme bezleri hormonel sebeplerle gelişir ve meme fiziksel olarak büyür. Bu hormonel değişimin sebepleri çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Kanda kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojenin artmasıyla oluşan duruma hormonel değişiklik yaratabilecek birçok seçenek sebep olabilir.

 

Sağlık haberleri bilgilendirmesine göre yaygınlaşan kanser vakalarından akciğer kanseri, karaciğer kanseri, testis tümörü gibi sebepler erkekte meme büyümesini tetikleyebilir. Üçüncü grup ise her iki durumun da sebep verdiği jinokomasti türüdür. Bireylerde sağlıksız yaşam şartları, alkol ve güncel haberler ile de sıkça duyulan kas geliştirici toz ve hapların erkeklerde meme büyümesini tetiklediği bilinmektedir.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Erkekte meme büyümesi vakalarının yüzde otuzluk kısmının kendiğinden geçtiği bilinmektedir. Bu kısım özellikle meme yağlanmasından kaynaklı oluşan meme büyümesinin sağlıklı yaşam koşulları ile normal dönmesini kapsamaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk şey hastalığınızın kaynağının bir doktora başvurarak belirlenmesidir. Jinokomasti için sağlık çalışanlarınca tavsiye edilen tek çözüm ameliyattır. İlaç tedavisi yalnızca büyümenin başlangıç evresinde kullanıldığı gibi sonuç vermediği durumlar da mevcuttur.

 

Spor, antreman gibi çözümler ise hormonsal ya da farklı bir hastalığın tetiklemesiyle oluşan jinekomasti için çözüm yolu değildir. Bu noktada meme büyümesinin kaynağının araştırılması tedavi sürecinin en önemli parçasıdır. Bir ilaç ya da fazla kilonun tetiklediği meme büyümesinde uygulanan yöntem daha ziyade ilacı kesmek ve kilo kontrolü olurken hastalık ve hormon değişiminin bir sonucu olan meme büyümesinde ameliyat şartı koşulmaktadir.

 

Güncel çözümler ile seçici ses dalgaları ile yağ dokusu kırılarak vücuttan atıldığı küçük çapta bir ameliyat mümkündür. Bu sistemin avantajı sosyal hayatın aksamasına sebep olmamasıdır. Bunun yanı sıra yağ dokusunun kesilerek alındığı vakalar da vardır. Bu ameliyatlarda nispeten daha ağrılı bir süreç yaşanabilir.

 

1 thought on “Jinokomasti (Erkek Meme Büyümesi) Ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir