Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Nasıl Demlenir?

Özellikle kış aylarının en çok tercih edilen çayı ıhlamur bin bir derde dava olarak bilinir. Ağaç üzerinde yetişen mis kokulu çiçeklere sahip olan ıhlamuru her yaş grubu rahatlıkla tüketebilir. Halk arasında yaygın olarak bilinen bu bitki yaz aylarında toplanır.

Ihlamur Nedir?

Ihlamurun faydasını saymakla bitiremeyiz. İnsan vücudu için çok yararlı olan ıhlamur demlenerek tüketilir. Çay şeklinde hazırlanan ıhlamur şekersiz olarak içilmesi önerilir.

Ihlamurun Sağladığı Muhteşem Faydalar

Dünya üzerinde gördüğünüz besinlerin ve bitkilerin insan sağlığına birçok faydası vardır.

ıhlamur

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydalarına göz atacak olursak;

İçeriğinde kalsiyum ve A vitamini olması özellikle kemiklere iyi gelmesini sağlar. Kış aylarında içilen ve hastalıklardan koruyan ıhlamur bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli ve yeterli kullanımda vücuda birçok katkısı bulunur. Ihlamurun belirli miktarda tüketilmesi gerekir. Doz aşımı beyne ve iç organlara zarar verebilir.

Öksürüğe çok iyi gelir. Üşütmeye bağlı gelişen öksürüklerde etkili olan ıhlamur çocuklara da tavsiye edilir. Sık öksürüğe bağlı tahrişlerde de kesin çözüm sağlar.

Ihlamur müthiş bir stres gidericidir. Sinir sistemine katkı sağladığından sakinleştirici özelliği bulunur. Ayrıca ıhlamur uykusuzluk problemi yaşayan kişilere de tavsiye edilir. Yatıştırıcı özelliği olması uyku problemini çözebilir.

Ihlamurun en çok bilinen faydası grip ve nezleye çok iyi gelmesidir. Kış aylarında hemen hemen her bireyin geçirmesi muhtemel griplere karşı adeta savaş açar. Limon ve bal ile tüketilmesi yarattığı etkiyi daha da çok güçlendirir. Burada önemli olan unsur bal atıldığında ıhlamur suyunun çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Cilt sağlığı için ıhlamur çayı tüketin. Daha parlak ve canlı cilt için ıhlamur çayının yararı hemen fark edilecektir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Özellikle soğuk havalarda tercih edilen ıhlamur çayı nasıl demlenir? 2-3 gr ıhlamur ve ya isteğe balı bir poşet ıhlamur cam demliğe konur. İstenirse porselen demlik de kullanılabilir. Üzerine 1 su bardağı su kaynamaya yakın sıcaklıkta üzerine ilave edilir. 5-10 dakika bekledikten sonra içilebilir. Demlenirken kapağını kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir