Genel Sağlık

İdrar Azalması ve Tedavi Süreci Nedir?

İdrar Azalması ve Tedavi Süreci Nedir?

İdrar azalması normal hayatta, erkeklerde nadiren ve sağlam vücutta görülmektedir. İdrarı azalan kişi, böbreklerinin sağlığını bedene yansıtmaktadır. Sıklıkla idrar yapılırsa böbrek ağırlıklı olarak rahatsızlık oluşturmaktadır. Vücudun idrar ve salgı toksin bileşenleri; böbrek suyu, proses suyu, dönüştürülmüş idrar suyu ve böbrek salgısı sayesinde böbreklerde normale dönüş başlamaktadır. Bu dönüşle birlikte kontroller yaptırılmaktadır.

Tahlil Ve Sonuçları Nelerdir?

İdrar azalmasında hastaneye gidilmeli ve protein eksikliği olup olmadığına bakılmalıdır. Elde edilen bulgularda tahlil sonuçları ortaya çıkmaktadır. Kırmızı idrar ve mikroskobik olabilmektedir. Böbrek hastalığı, tümör, idrar yolu enfeksiyonu veya prostat gibi büyük olasılıkla enfeksiyon hastalıklarıdır. İdrar azalmasıyla birlikte vücut direnci de azalmaktadır. Vücut direnci azaldıkça birçok hastalık bedende diğer hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Tahlil sonuçlarıyla birlikte tüm gelişmeler olumlu veya olumsuz olarak iki seçenekte toplanmaktadır. İltihaplı idrarla birlikte dışarıya atılan bakteriler, az olması organ içinde sızlama yanma gibi rahatsızlıklar vermektedir.

İdrar Azalması Ve Ortaya Çıkan Hastalıklar

Sütlü idrar yaygın olmaktadır. Özellikle yüksek yağlı tüketim sonrasında ortaya çıkmaktadır. İdrar azalması işeme bozukluğu, ateş, sırt ağrısı eşliğinde, ilk belirlenmesinde tüberküloz gibi ciddi idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Soya sosu renkli idrar hastalığı böbrek ezilmesi yaralanması, geniş yanıklar, anemi, kas ağrısı sendromu sonra ortaya çıkmaktadır. İdrar azalması sebepleri enfeksiyon hastalığına dayalıdır. Kontrol edilemeyen idrar azalması denge bozukluğuna sebep olur ve prostat kanserine yakalanma riskini taşımaktadır.

Hastalıktan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

İdrar azalmasında önlem alınmazsa vücutta ciddi sonuçlar yaratmaktadır. İdrar azalmaması için bol bol su içilmektedir. Böbreklerdeki ana rol, sıklıkla su içinden atılan vücut atıklarını temizlemektedir. Daha fazla su içmek hem vücut hem de böbrekler için iyidir. Günde 8 su bardağı içmek, sağlığınız için önemlidir. Tuz, böbrek yükünü hafifleten ana faktördür. Diyette tuzun %95’i böbrekler tarafından temizlenmektedir. Eğer fazla yerseniz, böbreklerin yükü artmaktadır. Makul bir diyet sağlıklı bir beslenmektir. Bunu telafi etmek için herhangi bir besleyici gıda kullanmak anlamına gelmez. Aslında, sağlıklı ve makul bir diyet olduğu sürece, vücut için en iyi koşullar sağlanmaktadır. Doğru miktarda beslenerek diyet yapmak ve vücudu dengelemek iyi bir yol olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir