HPV Nasıl Tedavi Edilir?

HPV Tedavisi

HPV Human Popullama Virüsü tanımının kısa ismidir. HPV aktif cinsel yaşantısı olan her 10 kadından 7’sinde görülmektedir. Erkekler ise genellikle taşıyıcı rolü üstlense de siğillerden nasibini almaktadır. Genital bölgede, karnabahar görünümünde siğil oluşumuna neden olan HPV, aynı zamanda rahim ağrı kanserinin de başrol oyuncusudur. Ancak her HPV’nin rahim ağzı kanserine neden olacağı söylenemez. HPV kendi içinde çeşitli tiplere ayrılır ve bu tipler risksiz ile yüksek riskli olarak gruplandırılır. Her HPV taşıyıcısının hangi tip virüsü taşıdığını öğrenmesinde fayda vardır. Bunun yanında genellikle sık sorulan HPV nasıl tedavi edilir? Sorusunun 2 farklı yanıtı bulunmaktadır.

Yakma Yöntemi İle HPV Tedavisi

Yakma yöntemi, koter isimli cihazlar ile yapılan bir işlemdir. Acılı bir işlem olduğu için de hasta lokal ya da genel anestezi altında tedavi edilir. Siğillerin boyutuna göre işlem yaklaşık 40 – 60 dakika sürer. Hasta aynı gün taburcu edilir. Yakma işlemi sonrasında hastanın genital bölgesinde hassasiyet oluşacağı için dar kıyafetler ve renkli iş çamaşırları tercih edilmemelidir. Ayrıca belli aralıklar ile muayene olunmalıdır. Çünkü siğillerin tekrarlama riski çok fazladır ve tekrarlar ise hemen aksiyon alınması gerekmektedir.

Dondurma Yöntemi İle HPV Tedavisi

Dondurma yöntemi dendiğinde pek çok kişinin aklına siğillerin büyümesini durdurma gelebilir. Aslında bu tamamen bir yanıldığıdır. Dondurma işleminde de tıbbi cihaz ve cımbızlar ile siğiller vücuttan uzaklaştırılır. Yakma işlemi ile çok fazla benzerlik gösterir ve sonuç olarak yine siğiller yol edilmiş olur. Tekrarlama riski bu tedavi yönteminde de bulunduğu için hasta kontrol altında tutulmalıdır.

Diğer Tedavi Yöntemleri

HPV bazı uzmanlara göre 4 – 5 yıl içinde tekrarlamaz ise vücuttan uzaklaşır, bazı uzmanlara göre ise hayat boyu kişinin vücudunda kalır. Henüz bu konuda net bir açıklama olmasa da HPV’nin tehlikeli bir virüs olduğu kabul edilmeli ve her yıl smear testleri ile rahim ağrı kanseri kontrolü yaptırılmalıdır. Diğer tedavi yöntemleri arasında aslında dermatolojik kremler bulunuyor. Yani yakma ve dondurma işlemi sonrasında tekrarlayan küçük çaplı siğiller, doktor kontrolünde kullanılan bu kremler ile yok edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir