Cinsel Sağlık

HIV Virüsü Tehlikesi

HIV insanların bağışıklık sistemini enfekte eden ölümcül bir virüstür. Cinsel yolla bulaşma olasılığı çok fazla olan virüs dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Oldukça tehlikeli olan bu hastalık Türkiye’de de artış göstermeye devam ediyor. İnsanların partnerleriyle kontrolsüz şekilde birlikte olması sonucunda HIV virüsü bulaşma ihtimali hayli artıyor. Burada da en tehlikeli kısım seks işçileri oluyor. Aynı şekilde damar içine verilen uyuşturucu madde paylaşımları da HIV bulaşma olasılığını arttırır. Bununla beraber HIV tarafından enfekte olmuş bir anne hastalığı bebeğine de geçirebilir. Resmi kayıtlara göre Türkiye’de hıv virüsü tehlikesi her geçen gün artıyor. Kayıtlar HIV virüsü taşıyıcılarının sayısının 8 bine yaklaştığını gösteriyor. Buna en çok neden olan konu ise, paralı ve kontrolsüz gerçekleştirilen cinsel ilişkiler oluyor. Tespit edilen kişilerin ise bir şekilde yurtdışı hikâyesi bulunduğu ortaya çıkıyor.

HIV Belirti Vermiyor

AIDS diğer virüs hastalıklarından farklıdır. Bu farklılığın başlıca sebebi ise öncelikle hastalık uzun süre belirti vermez. Bununla beraber HIV testi pozitif çıkan kişiler kendilerini belli etmek istemedikleri için durumu gizlemeye çalışırlar. Hasta kişiler uzun süre hastalık belirtisi yaşamadıkları için çevreleriyle olan temaslarından da kaçınmazlar. Böylece hasta kişi virüsü bir kere kaptıktan sonra belirti verene kadar eşine, partnerine de bu virüsü bulaştırabilir.

Göçler AİDS Bulaşma Riskini Arttırıyor

Güneydoğu’daki vakalar ve Irak, Suriye gibi ülkelerden gelen mülteciler riskleri arttırıyor. Güneydoğu’daki meydana gelen artışlar Türkiye’ye paralel olarak ilerleme gösteriyor. İlerleyen süreçte hastalığın daha da artmasıyla beraber ülkenin ve bölgenin ciddi bir soruna haline gelebilir. Korunmalı cinsel birliktelik ile hastalıktan korunmak oldukça kolaydır. Çiftler ve paralı ilşkiye giren kişiler korunma işlemine öncelik vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir