Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop Nedir?

Bazen teknolojik araçların gelişimi, telefonların, bilgisayarların ve televizyonların varlığı pek çok insanın gözlerini bozmaktadır. Bazen göz bozuklukları kişilere genetik bir miras olarak kalır. Ancak her ne sebep olursa olsun her türlü göz rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Tedaviye geç kalındığında ise göz rahatsızlıkları ilerleme gösterebilir. Halk arasından en yayın görülen görme rahatsızlıklarının başında hipermetrop gelmektedir. Peki, bu kadar yaygın bir görme bozukluğu olan hipermetrop nedir?

Hipermetrop Ne Anlama Gelmektedir?

Hipermetrop yaygın bir görme bozukluğudur. Hipermetrop ya da uzun görüşlülük olarak da bilinen bu, gözün yeterince güçlü olmaması ya da gözün çok kısa olmasından kaynaklanır. Bu, göze giren ışık ışınlarının, retinada odaklanmak yerine retina arkasında kaldığı anlamına gelir. Hipermetrop, başta yakın mesafede olmak üzere, bulanık görme ile sonuçlanabilir, ancak şiddetine bağlı olarak, mesafe görüşünü de etkileyebilir.

Hipermetrop, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek yaygın bir durumdur. Ancak, hipermetropun gözün çok kısa olması veya gözün optik bileşenlerinin yeterince güçlü olmaması nedeniyle ortaya çıkması nedeniyle, çocukların gözlerinin uzaması nedeniyle zamanla büyüyebilecekleri küçük derecelerde uzun görüşlülüğe sahip olmaları oldukça yaygındır.

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetropu olan kişiler şunlardan muzdarip olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Göz yorgunluğu
  • Bulanık görüş
  • Bazı durumlarda, şaşı (göz çevirme).

Bu işaret ve semptomlar, okuma gibi yakın görme görevlerini yerine getirirken daha kötüdür ve aralıklı olabilir. Hipermetrop semptomları, örneğin, okul çocukları için sınav dönemlerinde, hastanın çok fazla yakın çalışma yaptığı dönemlerde kendini gösterebilir. Kısa vadede, görsel sistem uzun süreli görüşlerin küçük miktarlarını telafi edebilir, ancak uzun süreler boyunca çaba harcanırsa bu sorun yaratabilir.

Hipermetrop Tedavisi Seçenekleri

Hipermetrop düzeltici kontakt lensler veya gözlüklerle tedavi edilebilir. Alternatif olarak, göz cerrahisi uygun adaylar için çok etkili olabilen bir seçenektir.

  • Geleneksel düzeltme: gözlük veya kontakt lensler pozitif lensler şeklinde gerçekleşir.
  • Cerrahi düzeltme: Mevcut iki cerrahi prosedür Lazer Göz Ameliyatı ve Şeffaf Lens Ekstraksiyonudur.

Eğer tercihiniz hipermetrop tedavisiniz cerrahi düzeltme ise, göz doktorunuzla sizin seçiminizle konuşmak önemlidir. Yaşınız, hipermetropunuzun ne kadar şiddetli olduğu, kornealarınızın kalınlığını ve başka göz durumunuz olup olmadığı da dâhil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir