Hepatit B Sarılık Tedavisi

Hepatit B Sarılık Tedavisi

Hepatit B, Dünya genelinde, en yaygın olarak görülen enfeksiyon rahatsızlıklarından biridir. Rahatsızlığın görüldüğü kişilerde, bireylerin yaşadıkları coğrafi konum, kalıtsal rahatsızlıkları, içerisinde bulundukları risk grupları gibi birçok faktör, bu rahatsızlığın görülme sıklığında ve türünde farklılıklar oluşmasına neden olmaktadır.

Hepatit B Nedir?

Genel olarak, sarılık adı ile bilinen hepatit B, karaciğerde oluşan bir enfeksiyon türüdür. Hepatit B (HBV) virüsünün karaciğerde toplanarak vücut sıvıları ile tüm bedene yayılması sonucu meydana gelir. Bu rahatsızlık kısa süreli yani akut veya uzun süreli, kronik olarak görülebilir. Kronikleşen hepatit B hastalığı zamanında kontrol altına alınmaz ise son derece riskli, tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Hastalık bu boyutlara ulaştığında dönüşüm sürecine girerek; karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği, siroz gibi hastalıkların görülmesine neden olabilir. Hepatit B’li yetişkin bireyler, yüzde doksan oranında rahatsızlığı çok zorlanmadan atlatabilirler. Risk grubu altında bulunan bireyler daha çok çocuklardır.

Hepatit B Sarılık Belirtileri

Hepatit B  belirtileri genel olarak enfeksiyon vücuda bulaştıktan 3 ay sonra ortaya çıkar. Kişilere ve virüsün boyutuna göre bu süre değişiklik gösterebilir. Hastalığın belirtilerinin geç görülmesindeki ana etken karaciğerin vücudun güçlü organlarından olmasıdır. Bazı durumlarda karaciğer hasar görmüş olsa dahi işlevlerini belli bir süre yerine getirebildiği için bireyler bu rahatsızlığı geç fark ederler. Belli başlı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Ten renginde ve gözlerde sararma, avuç içindeki kırmızı lekeler, kilo kaybı, iştahsızlık, sürekli bulantı ve kusma, koyu renkte idrar ve dışkılama aşırı ateş ve titreme bu rahatsızlığın en bilindik belirtileridir.

Heparit B Tedavi Yöntemleri

Hepatit ve Sarılık tedavisi, akut ve kronik rahatsızlığa göre farklılıklar gösterebilir. Akut hastalar, evde dinlenerek, iyi bir beslenme programı ile alkol ve uyuşturucu madde gibi karaciğeri tahribata uğratan maddelerden uzak durarak ve bol su tüketimi ile, bu süreci atlatabilirler. Kronik hepatit B hastaları ise bu sürece ek olarak doktor kontrolünde, ilaç tedavisi almak zorundadırlar. Bu tedavi her aşamasında eksiksiz yapılmalıdır. Tedavi sürecini ihmal eden hastalar, kandaki virüsün çoğalarak yayılmasına ve karaciğer rahatsızlıklarının artmasına ortam hazırlamış olur. Ayrıca hastalığın diğer insanlara da geçmesine sebebiyet verebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir