Hamilelikte Yaşanan Mide Bulantıları ve Ağrılar

Hamilelikte Yaşanan Mide Bulantıları ve Ağrılar

Oldukça hassas bir dönem olan gebelik aynı zamanda birçok soruna da gebe bir durumdur. Fiziksel sorunlar bir yana birde fiziksel sorunların yol açtığı psikolojik durumlar anne adayını oldukça kötü yönde etkileyebilir. Şiddetli ve katlanılmaz hale gelebilecek sorunlar vücudun değişimi ile orantılı olduğundan dolayı çözümü sadece psikolojik olarak özellikle eşin vereceği destekle mümkündür. Halk arasında dilden dile yayılan ve yayılırken de revizyona uğrayan birçok söylem bu dönemin sorunlarına çözüm adı altında nitelendiriliyor. Biz sizler için bu dönemde yaşanabilecek tüm problemleri detaylarıyla derledik.

Mide bulantısı ve istifra

hamile

Mide bulantısı ve istifra her doğum yapan ya da yapacak olan anne adayının en çok başına gelen sorundur. Bunun bilimsel olarak tam anlamıyla tanısı koyulamamıştır. Kusma ve bulantının sebebi bilinememekle beraber psikolojik olduğu yönünde köklü söylemler mevcuttur. Bu dönemde bulantı ve kusmanın yanında kişiyi çeşitli enfeksiyon ve rahatsızlıklara itebilecek bir meziyet olduğunu bilmeniz gerek.

Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve guatr riski çok yüksektir bu belirti sırasında. Ayrıca salgılanan tiroit miktarı bulantının azlığı ve çokluğu açısından belirleyici bir etkendir. Tabi bulantıda kusmayı beraberinde getirir. Olabildiğince hijyenik olmak, sağlıklı ve temiz besinler tüketmek, zayıf metabolizma dolayısıyla hasta olmamaya çalışmak başlıca önlemlerdir.

Mide yanması 

Mide yanması hamilelik döneminde sık rastlanan bir sorundur. Yemek borusunun mideyle birleştiği kısmın genişlemesi üzerine yeniden şekillenen dengelerden kaynaklanmaktadır. Doktorunuz bünyenize göre bir takım yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerektiği konusunda mutlaka sizi uyarmıştır. Bu liste bu sebeple hazırlanmaktadır. Kati suretle uzak durmanız gereken sigara, alkol, çay ya da kafein içerikli kahve mide yanmasını tetiklemektedir.

Baş ve kasık ağrısı

Bu dönemde birbirini tetikleyen ağrılar olarak bilinen baş ve kasık ağrıları vücutta dolaşan kanı taşıyan damarların genişlemesinden dolayı oluşmaktadır. Tüm vücuttaki damarlar genişlediğinden şiddetli baş ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Bu durumlarda vajinada başlayan genişlemeden dolayı sancı ve kılcal damarlar ağrıların yönünü kasıklara çevirir. Doktorunuzun tavsiye edeceği bir ilaç kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz nokta doktorunuza danışmadan hiçbir ağrı kesici ve antibiyotik kullanmamanızdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir