Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik her bayan için zorlu geçen bir süreçtir. Bebeğinizi kucağınızı almadan önce 9 ay 10 günlük diye tabir edilen bir süreç boyunca, bebek anne karnında gelişerek büyümesine devam eder ve bu süre dolduğunda doğum işlemi gerçekleşir. Bebek isteği olan kişiler her ay kendinde belirti arayarak hamile olup olmadığını anlamaya çalışır. Bayanların bu süreci anlamalarının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri takip ederek hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu belirtiler sonrası eksin tanı için kan ya da idrardan yapılan hamilelik testini yaptırmak daha net bir sonuç verecektir.

Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamile olduğunuzu anlamanın yollarından biri beden üzerinde oluşan farklı belirtileri takip etmek olabilir. Hamilelik belirtileri arasında;

  • Hormon seviyesinde meydana gelen değişimler
  • Meme başlarında oluşan koyuluklar ve şişlikler
  • Daha sık idrara çıkma isteği
  • Daha çok koku hassasiyeti oluşması
  • Karın kısmında şişlik ve kasıklarda ağrı
  • Uyku isteği ve halsizlik
  • Bulantı ve kusma isteği
  • Adet gecikmesi

Tüm bu durumlar birer belirti olup, herhangi birini yaşamanız halinde doktora başvurarak kesin tanıyı koydurmanız gerekiyor. Bazı bayanlarda adet gecikmesi yanı sıra ara kanama görülebilir bu nedenle en iyi teşhis doktor tarafından koyulacaktır. Kan ya da idrar tahlili yaptırarak kolaylıkla gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Belirti Sonrası Yapılması Gerekenler

Vücudunuzda farklı belirtilerin yaşanması durumunda hamile olma olasılığınız bulunmaktadır. Bunun tam olarak kesinleşmesi için bir takım tahlillerin yapılması gerekmektedir. Her hamilelik sorunsuz olmadığı için teşhis ve önlem alınması, sorunsuz bir gebelik geçirmek için oldukça önemlidir. Kesin teşhisin konulmasından sonra belirli aralıklarla doktor kontrolü yapılması gerekiyor. Hamilelik sürecinin başından sonuna kadar olan dönemde doğum yapana kadar gereken doktor kontrolleri ve tahlillerin yapılması bebeğin ve annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tüm bu detayların yapılması sorunsuz bir doğum gerçekleşmesi için önem taşır. Doğum ise son adet gününüz hesaplanarak doktorun vermiş olduğu tarih baz alınır ve erken doğum olmaz ise doğum bu tarihler arasında gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir