Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Gözaltı morlukları, çağımızın en sık görülen cilt rahatsızlıklarından bir tanesidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlarda sıkça görülmesi, oldukça sorun yaratmaktadır. Kadınların yanı sıra erkelerde göz çevresinde oluşan bu morluklardan şikayetçidir. Bu Yazımızda Size Göz altı morlukları nasıl geçer ve neden olduğunu paylaştık.

Gözaltı Morlukları Neden Olur?

Yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlı olarak sıklıkla gözaltı morlukları oluşmaktadır. Bunun dışında düzenli uykuya sahip, hayatını planlı yaşayan bireylerde de bu morluklar oluşabilmektedir. Bu bireylerde oluşan morlukların birçok sebebi bulunmaktadır. Stresli bir yaşam, vitamin açısından eksik bir beslenme, aşırı tuz tüketimi, sigara ve alkol kullanımı gibi günlük yaşantıda yapılan hatalardan kaynaklanan sebepler olabileceği gibi; başta karaciğer ve böbreklerden kaynaklanan rahatsızlıklar olmak üzere; alerjik rahatsızlığı olan kişilerde de bu morluklar görülmektedir.

Gözaltı Morlukları Tedavisi

göz

Tedavi öncesi oluşan göz altı morlukları nedeni belirlenmelidir. Temelde kişinin herhangi bir rahatsızlığından kaynaklı ise öncelikli olarak, rahatsızlığın tedavisi için doktora başvurulmalı ve rahatsızlığın tedavi süreci tamamlanmalıdır. Bunun dışında kişinin gözaltı morlukları bir hastalık sonucu oluşmuyorsa; sağlıklı beslenme, vitamin açısından zengin besinler tüketme, düzenli uyku, bol su tüketimi, sigara ve alkol kullanımını azaltmak, stresten uzak bir yaşam ile bu morlukların önüne geçilebilir. Ayrıca oluşan morluklar genetik etkenlere bağlı ise kişinin yaşına, fiziksel durumuna, rahatsızlığın seviyesine göre lazer tedavisi ve düzenli peeling uygulanabilir.

Gözaltı Morluklarına Faydalı Bitkiler

Bu rahatsızlığın tedavisinde, alternatif tıp olarak, farklı çözüm yolları da bulunmaktadır. Doğal bitkilerde, kozmetik ürünleri gibi içeriklerinde vitaminlerin yanı sıra kimyasallar içerir. Bu kimyasallar sayesinde, gözaltı morluklarının görünümünü azaltabilirler. Sonuç alınabilecek bazı uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Patates maskesi
  • Gül Suyu Maskesi
  • domates-Limon Maskesi

etkisi gözle görülür bir şekilde uygulanabilecek maskelerdir. Ayrıca son zamanlarda (E-C-D) vitaminleri ve beta karoten açısından oldukça zengin bir yapıya sahip üzüm çekirdeği yağı, gözaltındaki damarları güçlendirerek gözaltı morluklarında oldukça etkili, popüler bir çözüm yoludur. Bunların dışında vitamin ve mineral açısından zengin; maydanoz, salatalık, marul, yeşilbiber gibi besinlerde öğünlerde tüketilerek gözaltı morlukları tedavisinde etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir