Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu halk arasında en fazla görülen göz rahatsızlıklardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Göz tansiyonu özellikle yaşı ilerlemiş erişkin kişilerde daha sık görülen bir durum olmak ile birlikte göz tansiyonun tıp literatüründeki glokom olarak nitelendirilmektedir.

Glokom Nedir?

Glokom, optik sinir hasarı ve görme alanı kaybı gibi spesifik özelliklere sahip, çok faktörlü, kompleks bir göz hastalığıdır. Kesinlikle glokoma yol açan spesifik bir yüksek göz tansiyonu yoktur; tersine, bir kişinin glokom geliştirme riskini kesinlikle ortadan kaldıracak düşük bir GİB(göz içi basınç) seviyesi yoktur. Bu nedenle glokomun erken teşhisi ve tedavisi görme kaybını önlemenin anahtarıdır.

Glokom Çeşitleri

İki ana tip glokom vardır.

göz

-Primer açık açılı glokom: Bu en yaygın glokom tipidir. Göz yavaş yavaş akıp gitmediği gibi (tıkanmış bir tahliye gibi) de sıvıyı boşaltmaz. Sonuç olarak, göz basıncı optik sinirlere zarar verir ve hasara başlar. Bu tip glokom ağrısızdır ve ilk başta görme değişikliklerine neden olmaz. Bazı insanlar normal göz basıncına duyarlı optik sinirlere sahip olabilirler. Bu, glokom alma riskinin normalden daha yüksek olduğu anlamına gelir. Düzenli göz muayeneleri, optik sinirlerinin erken hasar belirtilerini bulmak için önemlidir.

-Açı kapanması glokomu(“kapalı açılı glokom” veya “dar açılı glokom” olarak da adlandırılır): Bu tip bir kişinin iris gözlerinde drenaj açısına çok yakın olduğu zaman olur. İris drenaj açısını engelleyebilir. Bir lavabo tahliyesi üzerinde kayan bir kağıt parçası gibi düşünebilirsiniz. Drenaj açısı tamamen engellendiğinde, göz tansiyonu çok hızlı artar. Buna akut atak denir . Bu gerçek bir göz tansiyon rahatsızlığıdır ve böyle bir durum ile karşılaştığınızda hemen göz doktorunuzu aramalısınız. Aksi bir durumda geç kalmanız halinde kör olabilirsiniz.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

-Göz ağrısı genellikle şiddetli bir şekilde olur

Bulanık görüş oluşması

Göz ağrısına genellikle bulantı ve bazen de kusma eşlik eder.

-Işıkların etrafında ışıltılar var gibi görünüyor olması

-Kırmızı gözler oluşması

-Özellikle aydınlatma zayıf olduğunda ani, beklenmedik görüş sorunlarının yaşanması durumunda yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir