Göz Kararması Sebepleri Nelerdir?

Göz Kararmasının Sebepleri

Göz kararması, neredeyse herkesin başına en az 1 kere gelmiş, genelde sıcak havanın ve açlığın etkisiyle oluşan bir hastalıktır. Bu nedenlerle oluşan göz kararması ciddi bir tehlike arz etmemektedir. Ancak göz kararması beraberinde baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar da barındırıyorsa durum ciddi olabilmektedir.

Göz Kararmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Stres ve açlık önde gelen sebeplerden olsa da tansiyonun düşmesi de göz kararmasında önemli bir etkendir. Eğer kansızlık ve kalp ile ilgili sorunlarınız varsa oturduğunuz yerden aniden ayağa kalktığınızda da göz kararmasıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumu devamlı olarak yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Göz Kararmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Göz kararması sorunundan kurtulmak için yapılması gereken şeyler tek bir yöntemle sınırlı olmayıp oldukça kolay çözüm yollarını da içinde barındırmaktadır. Öncelikle günlük rutinlerinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bu değişiklikler;

-Asla çok uzun süre aç kalmayın.

-Alkol tüketiminiz var ise ya tamamen bırakmalı ya da azaltmalısınız.

-Tuz tüketimi göz kararmasına yardımcı olur ancak kalp ve tansiyon hastaları kesinlikle uzak durmalıdır.

-Günde en az 2-2.5 litre su tüketmelisiniz.

-Doktorunuza başvurarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Diğer Sorunlarla Beraber Göz Kararması

Yukarıda belirttiğimiz gibi göz kararması genellikle tek başına ciddi bir sorun teşkil etmezken mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sorunlarla beraber ortaya çıkan göz kararması ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Mide bulantısı ile beraber yaşadığınız bir göz kararması ülserin ve migrenin habercisi olabilir. Ancak her ihtimale karşı bir doktora görünüp muayene olmanız ve gerekli tedbirleri almanız gerekmektedir.

Vertigo Nedir?/Vertigonun Göz Kararması İle İlişkisi Nedir?

Vertigo, vücudun gelen uyarıları doğru olarak ayırt edememesi sonucu oluşan dengesizlik halidir. Baş dönmesi ile kendini göstermeye başlayan vertigonun sonuçları çok daha kötü yerlere varabilir. Göz kararması da vertigo belirtisi olabileceği gibi az işitme, kulakta akıntı ve mide bulantıları da vertigo habercisi olabilir. Bu belirtiler sizde de sık sık baş gösteriyorsa bir an önce hekiminize başvurup gerekli tedbirleri almanız en doğru yol olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir