Doğumda Kordonun Ters Dönmesi Ne Anlama Gelir?

Doğumda Kordonun Ters Dönmesi Ne Anlama Gelir?

Göbek kordonu bebek ile anne arasında bir yaşam köprüsüdür. Bebek büyüyebilmek, gelişimini tamamlamak ve sağlıklı bir şekilde doğabilmek için bu kordona ihtiyaç duyar. Bebeğin yaşam destek organı bebek için hayatidir. Çünkü ihtiyacı olan besinleri buradan alır eğer bu kordona herhangi bir zarar gelirse bebek yaşayamaz. Peki, Doğumda Kordonun Ters Dönmesi Ne Anlama Gelir?

Kordonun Yapısı

Kordon, içerisinde kan damarları bulunan hortum benzeri bir yapıdır. Kordon sayesinde atık maddelerde bebeğin vücudundan uzaklaştırılır. Kordon bağında meydana gelen tüm bağlantı sorunları bebeğin hayatını tehlikeye sokar. Kordonun amacı ise plasenta ile bebek arasındaki alışveriş sağlayan damarları korumaktır. Genelde görevini güvenle tamamlar bazı zamanlarda istenmeyen durumlar oluşabilir. Doğumda kordonun ters dönmesi ne anlama gelir? gibi konulara ışık tutacağız

Kordonun Gelişimi

Kordonun Gelişimi eni canlının gelişiminin neredeyse ilk zamanlarında oluşur ve rahim içi yaşamın beşinci haftasında tam anlamıyla görevini yerine getirmeye başlar. Kordon İçerisinde bir atardamar ve bir toplardamar olmak üzere 2 damar bulundurur. Kordon bebeğin karının içine direk bağlanır. Bebek büyüdükçe karın duvarı kapanır ve göbek deliği doğumdan bir kaç hafta sonra olması gereken şekli alır yani bağ düşer ve göbek şekillenir.

Kordonda Oluşabilecek Sorunlar

Doğum esnasında bebeğin anne karnında sorunsuz çıkması için bebeğin düz gelmesi, yani önce kafasının çıkması ve kordonun doğum esnasında bebeğe dolanmaması gibi önemli konular vardır. Her 5 bebekten birinde doğum esnasında kordon dolanması ya da bebeğin ters gelmesi gibi sorunlar görülebilir. Özellikle hastanede yapılan doğumlarda bu problem hızla ve kolaylıkla aşılmakta, el yardımı ile anne karnından çıkmadan bebeğin boğazı kordondan kurtarılmaktadır. Küçükte olsa bebeğe hayati risk yaşatan bu duruma kordon kazası da denilir. Halk arasında en çok bilinen durumlardan biridir. Genelde sezaryen veya ameliyat riski yaratması muhtemel değildir. Evde yapılan doğumlarda büyük riskler yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir