Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum çantası apar topar hastaneye gideceğiniz gece size ihtiyacınız olan şeyleri yanınıza almanızı sağlayacak olan önlem paketinizdir. Her anne adayı daha ilk evrelerde yavaş yavaş bu çantayı kafasında planlar. Ancak birçok soruyu beraberinde getirir bu tatlı telaş.

Bebek Çantası Nasıl Hazırlanır

İlk yapacağınız gideceğiniz hastaneyi belirleyip size sunduğu ve sunamadığı imkanların bir listesini çıkarmak olmalıdır. Günümüzde hastaneler doğum ünitelerinde annenin ve bebeğin ihtiyacı olan eşyaları sağlayabilmektedir. Eğer bunu öğrenirseniz gereksiz yere yanınızda birçok eşya taşımazsınız.

Doğum çantanızın içeriğine nüfus kağıdı, doktor raporlarınız, tahlil sonuçlarınız ve bir miktar nakit parayla başlayalım. Bunların kesinlikle yanınızda bulunması gerekiyor. Doktorunuzla ilgili ne kadar evrak varsa elinizde hepsini bulundurmanız olası bir durumda sizin zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca en az 5 yakınınızın telefonlarının yazılı olduğu ufak bir fihristte işinize ciddi anlamda yarayacaktır. İki hazneden oluşan bir bavul tercih etmeniz ve bu bavulun bir gözünü anne için gerekli eşyalara diğerini ise bebek için gerekli eşyalara ayırmanız hastanede sizin için kolaylık olacaktır. Ufak bir toka ararken tüm çantayı talan etmekten sizi alıkoyacaktır.

çanta

Doğum çantası Malzemeleri

*Tamamen rahat giyilip çıkarılabilen tercihen bir tarafı tamamen açılıp kapatılabilen bir gecelik ve bir sabahlık.

*Yine hastane dönemi bitişinde giyebilmek için rahat elbiseler, yere tutunabilen kesinlikle kaymayan bir terlik.

*Diş fırçası ve macunu, kağıt havlu, tuvalet kağıdı, hijyenik ped, merhem, nemlendirici krem, toka ve pamuklu iç çamaşırı. Ayrıca tercihe göre emzirme sutyeni. Bunların sayıları ne kadar çok olursa o kadar rahat edersiniz.

*Annenin ayaklardan üşütmemesi gerektiği için kalın çoraplar, hırka, yelek.

*İhtiyaç duyulması halinde emzirme pompası ve tahriş olması durumunda kullanılacak göğüs ucu merhemi.

*Gidiş ve dönüş sırasında mutlaka baş için yastık kullanılması kesinlikle daha rahat bir doğum ve sonrası sürecini yanında getirecektir.

*Bebek yatağı için çarşaf, nevresim, battaniye.

*Bebek için uygun yeni doğan adı verilen tulum, yelek, pijama takımlardan en az 2 şer çift.

*Çorap ve eldiven kesinlikle 3er çift almalısınız. Özellikle elleriyle yüzüne ve vücuduna zarar vermemesi adına eldiven çok sık kullanacaksınız.

*Önlük ve ağız bezi olarak kullanabileceğiniz bir mendil. Çok fazla ağız suyu akacaktır yeni doğduğu hafta.

*Bebek bezi ve ıslak mendil. En önemlilerindendir ve 2şer paket alınmalıdır.

*Sert olmayan saç fırçası, bebe şampuanı ve kirli çamaşırlarını koyabileceğiniz bir kirli sepeti ya da torbası.

*Bebek için anne kucağı, araba koltuğu ya da bebeport adı verilen bebeği taşımaya yarayan ekipmanlar. Hastane çıkışında kesinlikle edinmeniz gerekecektir. Öncesinde almanız ve doğum çantanızda bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bunlar dışında tamamen size özel birtakım ihtiyaçlar isteğiniz dahilinde doğum çantasına dahil edilebilir. Bizim size tavsiyemiz bir video kamera ile o günü kaydederek çocuğunuzla birlikte ölümsüz bir anıya sahip olma fırsatını kaçırmamanız. Eminiz ki ileride onunda çok hoşuna gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir