Dikkat! Burnunuz Kulağınızı Kaybedebilirsiniz

Dikkat! Burnunuz Kulağınızı Kaybedebilirsiniz

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı olan Doçent Doktor Hayati Akbaş’ın yaptığı açıklamalara göre piercing kullanımı nedeni ile insanlar büyük tehlike altında. Doktor bu metalleri kullanmanın insanlarda çok ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu. Doktor yaptığı incelemeler sonucu uyarıda bulunarak Piercing kullanımının insanların kulaklarını, burnunu ve hatta dillerini kaybetmelerine neden olabileceğini söyledi. İnsanların uzuvlarını kaybetmemeleri ve geriye dönüşü mümkün olmayan tahribat yaşamamaları için özellikle gençleri uyaran Doç. Dr. Hayati Akbaş, bu metallerin kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle O Bölgeye Dikkat

Özellikle gençler arasında çok yaygın bir kullanım oranına sahip olan bu metallerin doktor veya sağlıkçıların dışında işinin ehli olmayan kişilerin yaptığı bir işe dönüştüğünü belirten doktor herkesi uyardı. Piercing’i takma ya da uygulama konularında bilgileri bulunmayan, sadece oradan buradan gördükleri ile bu metalleri takmaya çalışan kişilerin olduğunu söyleyen doktor kalıcı olarak açılan deliklere takılan metallerin organlara vereceğe zararlar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Doktor yaptığı açıklamada buruna takılmakta olan metallerin burunda yer alan kıkırdaklara temas etmesi halinde burnun; kulaklara takıldığında da kulakta mevcut olan bir mikrop olması durumunda kulağın tamamen yitirilebileceğini söyledi. Dilde de aynı olumsuz etkinin olabileceğini aktaran Akbaş, dilde ya da dişlerde kayıplar olabileceğini aktardı. Özelliğini kaybeden hiçbir dokunun yerine getirilme şansının olmadığını belirten doktor bu bölgelerde artık AİDS ya da hepatit gibi önemli rahatsızlıkların kolayca yayılabileceğini söyledi.

Piercing Taktırmanın Nedeni Rahatsızlıklar Olabilir

Bu metalleri taktırma anında olduğu kadar taktırdıktan sonra da sorunlara neden olabileceğini aktaran doktor Akbaş, bu uygulamanın üzerinden beş yıl geçse dahi tehlike saçmaya devam ettiğini belirtti. Piercing’in taktırılması konusunda ailelere uyarıda bulunan Akbaş eğer illaki yapılacak ise bu uygulamaların hastanelerde yapılması gerektiğini de ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir