Çölyak Hastalığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı insanlarda çeşitli tahıl (buğday, yulaf…) tüketimiyle birlikte ince bağırsakta meydana gelen alerjik bir rahatsızlığa çölyak adı verilmektedir. Daha ayrıntılı bir tanım ile tahıllarda yüksek oranda bulunan gluten maddesinin ince bağırsaklarda istenmeyen bir besin olarak algılanması ve alerjik reaksiyon göstermesi şeklinde anlatılabilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler tahıllı gıdalar ile beslenmeye devam ettiği takdirde, rahatsızlık vücutlarında kendisini göstermeye başlar.

Çölyak Rahatsızlığının Belirtileri

Çölyak rahatsızlığına sahip olan kişilerin vücutlarında birçok farklı belirti göze çarpabilir. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat en yaygın olan belirtiler sıralanmak gerekirse başlıca, karnın gereğinden fazla şişkin gözükmesi, iştah kaybı, yorgunluk, dışkıda gözlenen anormal durumlar, kaslarda ve eklemlerde oluşan çeşitli ağrılar ya da kramplar, gergin bir ruh hali, ağız yaraları şeklinde devam etmektedir.

Çölyak Rahatsızlığa Yakalanma Riski

Diğer bütün rahatsızlıklar gibi çölyak rahatsızlığı da belli bir yaşta teşhis konulacak bir rahatsızlık değildir. Gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde hatta bazen bebeklerde bile görülebilen bir hastalıktır. Kronolojik olmakla birlikte sonradan da teşhis konulan bir rahatsızlık olabilir. Bu nedenle yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi biri gözlendiğinde mutlaka bir uzman doktora başvurmak da fayda vardır.

çölyak

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Çölyak hastaları özellikle tahıllı gıdalardan uzak durmalıdır. Bunun dışında çölyak hastası olan bir kişi, tüm meyve ve sebzeleri, baklagilleri, hayvansal gıdaları, süt ve süt ürünlerini… tüketebilir. Bununla birlikte gıda sektörünün büyük bir oranda gelişmesinin ardından artık çoğu büyük marketlerde glutensiz besinler bölümü bulunmaktadır. Özel olarak hazırlanan bu bölümde çölyak rahatsızlığına sahip olan kişilerin tüketebileceği tarzda besinler yer almaktadır.

Çölyak Rahatsızlığı Tedavi Yöntemi

Çölyak, herhangi bir ilaç kullanımı ile düzelecek bir rahatsızlık değildir. Çünkü çölyak rahatsızlığının belirli bir ilacı yoktur. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, bu durumu hayatları boyunca sürdürecek demektir. Yapılması gereken tek şey, yukarıda örneği verilen ve içerisinde bolca gluten barındıran besinlerden uzak durmaktır. Bu noktada dikkat edildiği sürece, çölyak kişinin rutin hayatında herhangi bir değişiklik meydana getirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir