Çocuk Aldırmanın Zararları Nelerdir?

Çocuk aldırmanın zararları nelerdir?

Bebek sahibi olmak bazı kadınlar için bir rüya ve bazı kadınlar için ise bir kâbus olabiliyor. Dolayısı ile bebekler, tüm kadınlar için mutlu anlar yaşayacağı durumlar değildir. İşler bir kadın için iyi gitmediğinde, kürtaj kaldığı tek seçenek olabilir. Tıbbi olarak kürtaj, hamileliğin sonlandırılması, çocuğun aldırılması anlamına gelmektedir. Halk arasında da çocuğu aldırmak deyimi kürtaj ile özdeşleşir. Peki, kürtaj sonrasında ortaya çıkan zararlı durumlar nelerdir?

Çocuk Aldırmanın Psikolojik Etkileri

Çocuk aldırma işlemi sonrası reaksiyonları araştıran araştırmacılar sadece tek bir olumlu duyguyu rapor ediyorlar: rahatlama. Kürtajdan sonraki ilk birkaç hafta içinde yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 40 ila 60’ının raporda olumsuz tepkileri sorguladığını ortaya çıkardı. Kürtajdan 8 hafta sonra,% 55’i suçluluk,% 44’ü sinir bozukluğu,% 36’sı uyku bozukluğu yaşıyor ,% 31’i ise kararlarından pişmanlık duyuyor.

Ağrı ya da Kalıcı Kanama

Kanama, hamileliği sonlandırdıktan sonra gerçekleşmesi beklenen ortak bir şeydir. Süreç, uterusa tutturulan plasentanın ayrılmasını içerir. Bu nedenle, bu iki yapıyı bağlayan kan damarlarındaki kanın çoğu operasyon sırasında kaybolur. Sonrasında uterusun iyileşmesi gerekiyor, ancak bu her zaman düzgün bir süreç değil. Bazen kanama daha uzun süre devam eder veya beklenenden daha ağır olur.

Birçok kadın, kürtaj sonrası kanamanın bir dönem gibi olduğunu düşünür. Birkaç gün içinde azaldığını ve yavaş yavaş azaldığını düşünüyorlar. Bu gerçeklerden uzak. Bir kürtaj sonrası kanama genellikle zor bir süreçtir, çünkü bu zorunlu bir süreçtir. Ayrıca, hormonlar normal koşullarda olacak şekilde ayarlanmadığı için yeni bir adet döngüsünü işaret etmez. Ağır aşırı kanama durmazsa, kadın anemiyi önlemek için doktoruna danışmalı ve demir düzeylerini kontrol etmelidir.

Serviks (Rahim Ağzı) Hasarı

Lokal hasardan bahsedilecek olursa, servikal sorunlar çocuk aldırmayı takiben uzun süreli komplikasyonların önde gelen nedenidir. Normal durumlarda serviks serttir ve sıkıca kapanır. Kürtaj yapmak için serviks, çok az zamanda büyük bir kuvvetle açılmalıdır. Bu zorla dilatasyon sırasında, hemen hemen her zaman mikroskobik yırtılma, servikal kasların mikro kırıkları, rahim duvarının da şiddetli yırtılması söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir