Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Önerileri

Cilt Bakımı ve Cilt Bakım Önerileri

Cildimiz sağlıklı olduğumuzun en iyi kanıtıdır ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın sırrı iyi bir cilt bakımından geçmektedir. Bu noktada cildin nem dengesinin sağlanması, günlük kirden ve çevresel faktörlerin verdiği etkilerden arındırılması ve zamanın getirdiği yaşlanmaya karşı dayanıklılık kazanması bakımından cilt bakımı oldukça önemlidir. Cildimizi seviyorsak cilt bakımını eksik etmeyerek gereken özeni göstermemiz gerekmektedir.Bu Yazımızda size Cilt Bakımı Nedir?, Cilt bakımı maskeleri, Cilt bakımı doğal yöntemlerinden ve Cilt bakım ürünlerinden bahsedeceğiz.

Cilt Bakımı Nedir?

Cildimiz çevresel faktörlerden etkilenerek sivilcelenme, pürüzlenme gibi yan etkiler gösterir. Günlük rutin isteyen ve cildimizi korumak adına yapılan temizleme, nemlendirme ve maske gibi tüm işlemleri cilt bakımı olarak adlandırabiliriz. Cildimizin bakımı, cildimizin mükemmel görünmesi için ön koşuldur. Günlük ya da haftalık rutinler şeklinde cildimize yapabileceğimiz en büyük iyilik onun bakımını yapmaktır. Cilt bakımı bir nevi cildimiz üzerindeki ölü deriyi temizleyerek yenilenmesi için yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Sivilce ve siyah noktalarla geniş gözenekleri, cansız ve donuk görünümünü engellemek için cildimizin bakımı son derece önemlidir. Yediğimiz her şeyin cildimize yansımasıyla birlikte cilt bakımı için yeterli miktarda su tüketmek, cildin mineral dengesini korumak da önemli etkenlerdendir.

Cilt Bakımı Maskeleri

Günümüzde pek çok kozmetik şirketi, cilde dost ürünler geliştirme ve cildi korumak ve yenilemek için yeni yollar bulma çabasında. Cilt bakımı için birçok maske olmakla birlikte her cilde uygun maske çeşidi bulunmakta. Cildine uygun maske seçmeniz için önemli olan nokta, cilt tipinizin hangi türde olduğunu bilmek ve ona uygun maske seçmektir. Ciltteki ölü deriyi yok etmek amacıyla yapılan peeling maskeleri, temizleyici, arındırıcı, sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ya da uyarıcı olmak üzere çeşitlidir. Kozmetik sektöründe de birbirinden farklı etkiye ve işleve sahip çeşitli maske çeşitleri ve markaları bulunmakta. Aynı şekilde evde hazırlayabileceğiniz doğal maskelerle de cildinize gereken özeni gösterebilirsiniz.

  •   Limon maskesi
  •   Yoğurt maskesi
  •   Çilek ve bal maskesi
  •   Maya maskesi

gibi birçok doğal maske tarifini düzenli aralıklarla uygulayarak cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

Cilt Bakımı Doğal Yöntemler

Günlük hayatın koşturmacası içinde cildimiz de lekelenebilir, sivilcelenebilir ya da nemini yitirebilir. Doğal yöntemlerle cilde iyi gelebilecek maskeler yaparak cildinizin bakımını yapabilir, cildinizi canlandırabilirsiniz. Bu doğal yöntemlerden zerdeçal ve su karışımlı maske akneleri temizleme konusunda oldukça etkilidir. Bal da pürüzsüz ciltler için bilinen en doğal seçenektir. Haftada iki gün yüzünüze bal ile birkaç dakika masaj yaptığınızda cildinizin öncekinden çok daha pürüzsüz ve yumuşak olduğunu fark edeceksiniz. Cildi asidik özelliği ile temizleyen ve sıkılaştıran domates de uygulanabilecek en iyi yöntemlerdendir.

Cilt Bakımı Ürünleri

Cildimizin sağlıklı olması için yardımcı olan cilt bakımı ürünleri oldukça çeşitli ve cildimizin ihtiyacı olan her şeye ulaşmak kolay. Bu ürünler;

  • Temizleyiciler
  • Tonik ve serumlar
  • Tosyonlar
  • Yüz yıkama ürünleri
  • Esanslar
  • Yüz spreyleri

gibi çeşitli yelpazeye sahip. Bunun yanında cilt tipine göre ve bölgeye göre ürünler de ayrı şekilde bulunmakta. Göz çevresinden dudak bakımına, güneş bakımından gece bakımına kadar birçok ürün yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir