Çikolata Sivilce Yapar mı?

Çikolata bu bağlamda, neden olabileceği iddia edilen sivilce sorunlarının doğruluğunu kanıtlamak üzere iki soruya cevap vermek gerekiyor. Bunlardan ilki: çikolata tüketen kişilerde daha fazla sivilce görüldüğüne dair elimizde veriler var mı? İkinci ise: Çikolata içinde sivilcelere sebep olabilecek herhangi bir madde var mı?

İlk olarak sivilcelerin nasıl oluştuğuna bir göz atalım. Sivilce, derideki minik bezeler aracılığıyla salgılanan sebum adlı yağlı bir maddenin gözenekleri tıkaması sonucu meydana gelmektedir. Gözenek kısmen tıkanmışsa siyah nokta, tümüyle tıkanmışsa beyaz uçlu akdeler meydana gelmektedir.

Her canlının cildinde yaşayan milyonlarca zararsız bakteri vardır. Bu bakteriler, tıkanmış gözenekte enfeksiyona yol açarak kızarıklık ve hafif bir şişlik oluşturur. İşte bu bir sivilcedir. Çok sayıda sivilce varsa buna akne denir.

Ebeveynlerinin her ikisinde de gençlik döneminde (14-20 yaş) sivilcelilerse sizde de sivilce çıkma ihtimali hayli güçlü bir ihtimaldir.

Ergenlik dönemindeki gençlerin sivilceye daha müsait bir vücut yapılarının olmasının nedeni, sebum üreten bezelerin hormonlara karşı hassas olmasından ileri gelmektedir.

Yetişkinliğe geçildiğin ise akne artık azalmıştır; fakat az sayıda insanda devam eder. Yetişkinlikte bile hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sivilceye etkide bulunabilir. Örneğin bazı kadınların hormonlarında artış görüldüğü adet dönemi ya da hamilelikte sivilceye daha yatkı bir vücut yapıları olduğu gözlemlenmiştir.

Çikolatanın akneyi daha fazla artırıp artırmadığına dair sorumuza dönecek olursak… Çikolata konusunda tartışılan çeşitli teoriler var.

Bu teorilerden bir tanesinde, yağlı olduğu için çikolatanın kandaki çözülebilir yağ seviyesini artırdığını, bunun da vücutta daha fazla sebum üretimine sebep olarak gözeneklerin tıkanmasına neden olabileceği iddia ediliyor.

Bazı iddialara göre ise fazla miktarda çikolata tüketimi kandaki insülin oranının yükselmesine dolayısıyla bazı hormonların seviyesinin artmasına, nihayetinde çikolatanın, vücutta daha fazla sebum üretilmesine neden oluyor görüşünde.

1 thought on “Çikolata Sivilce Yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir