Genel Sağlık

Burun Kanaması Neden Olur ?

Burun Kanaması Neden Olur

Burun kanamaları yediden yetmişe herkesi etkilemektedir genellikle zararsız bir semptom olarak görülen burun kanamaları bazı vakalarda tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Tekrarlayan iki taraflı burun kanamaları tıbbi tetkik gerektirir.

Burun kanaması gerçekleştiğinde acil bir önlemi olarak kafanın öne eğilmesi gerekir. Ayrıca kanın yutulmaması da önemlidir. Çünkü ciddi mide bulantısını tetikleyecek bir durumdur ek olarak boyun köprüsünde soğuk kompres uygulamaları damarları daraltacağı için kan akışını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Küçük vasküler yaralanmalarda burun kanaması oluşabilir. Burun kanamalarının doğrudan nedenini tespit etmek zordur fakat geçmiş yıllarda tıp alanında burun kanamalarının nedeni olarak hormonal faktörler oldukça tartışılmıştır. çocuk ve ergenlerde çok sık görülen burun kanamaları akut Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkar, kuru havalarda uzun süre kalmak klimalı ortamlarda uzun süre kalmak burun kanamalarına yol açabilir.

Burun kanaması neden olur

Hormonal etkilerin dışında şeker hastalığı hamilelikte değişen hormonlar burun kanamalarını destekler kardiyovasküler hastalıklar atriyal hastalıklar ve kullanılan aspirin gibi kan inceltici ilaçlar Burun kanamasına yol açar. Daha tehlikeli nedenlere baktığımızda yüksek tansiyon ve bazı karaciğer hastalıkları da burun kanamasının nedenleri arasındadır.

 

Böbrekler Hemofili, trombosit eksikliği pıhtılaşma faktörü kayıpları burun kanamasına yol açar. Çok nadir olarak buruna yabancı cisimlerin sokulması sonucu Burun kanaması gerçekleşebilir bunların dışında burun tümörü veya sinüs tümörü burun kanamasının nedenleri arasındadır.

Tedavi Yöntemleri

Bazı kalp kapaklarını değiştirmiş olan hastalar, warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar aldıkları için, zaman zaman kesilmeyen burun kanamaları geçirebilirler. Bu noktada doktorlar lazerle o noktaları yakarak kapatma yolunu önerebilirler. Fakat bu durum tehlikeli olabilir. Çünkü burun kanaması burnumuzdaki sigortaların atmasına benzetilebilir. Beynimize gidecek basınçlı kan, beyin damarlarını patlatmasın diye alınmış bir önlemdir.

Eğer bu noktalar yakılırsa, kan basıncı arttığında beyinde kanama ihtimali artar. Warfarin alan hastalar metal kalp kapakları taktırmışsa ömür boyu bu ilacı almak zorundadırlar. Almadıkları zaman, metal üzerinde kanın pıhtılaşması ve metal valfin mekanizmasının bozulması ihtimali vardır. Bu nedenle kan sürekli sulandırılmalıdır. Bu hastalarda kesintisiz burun kanaması ciddi bir durum olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir