Bronşit Hastalığı Nedir?

Bronşit Hastalığı Nedir? Hastalık Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Kış aylarının gelişi ile birlikte insanlarda hastalıklarda artmaktadır. Kış ayında hastalanan hasta sayısı yaz ayına oranla daha fazladır. Bu hastalıkların başında ise bronşit hastalığı gelmektedir. Bronşit hastalığında iki tür adet hastalık vardır. Bunlar akut ve kronik türleridir. Akut bronşit hastalığının meydana gelmesi, nezle, grip, tifo, boğmaca tarzı hastalıkların viral yollarla enfeksiyonun ciğerlere bulaşması nedeniyle oluşur. İkinci tür olan kronik bronşit ise, uzun süreli akciğer hastalığı yaşayanların veya tütün kullananlarda görülür. Bu ikinci tür olan hastalık ciddidir ve kesinlikle kişi tedavi edilmelidir. Aksi takdirde daha büyük problemlere yol açabilir.

Bronşit Tedavisinde İlaç Kullanımı

En başta belirtmemiz gerekir ki bu hastalığa yakalanan kişi eğer tütün kullanıyor ise derhal bunu bırakmalıdır. Sigara kullanımı bu hastalık için son derece tehlikeli bir durum arz etmektedir. Bronşit hastalığında antibiyotik ilacının kullanılması ise tartışmalı bir konudur. Çünkü antibiyotik yan etkileri sebebiyle pek fazla hastalara önerilmemektedir. Kişide balgam, ateş ve öksürük dahi olsa yine bu ilacın tesirli yan etkileri olmasından dolayı hekimler tarafından fazla reçete edilmemektedir. Ayrıca hekimler kişide baş gösteren şiddetli derecede olan öksürüğün yol açtığı kas ağrıları için ağrı kesiciler verilmekte ve bol miktarda sıvı alınması önerilmektedir. Öte yandan hastanın solunum yollarını açmakta kullanılan bronkodilatör ile iltihabı azaltan ilaçlar kronik bronşitin tedavisinde kullanılmaktadır.

Bronşit Hastalığı Tedavisinde Bitkisel Yöntemlerin Kullanılması

Bitkisel yöntemler birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bronşit hastalığı tedavisinde de bitkisel yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir ve oldukça faydalıdır. Özellikle ıhlamur, adaçayı bitkileri başta olmak üzere okaliptüs ve nane-limon karışımlardan yapılan taze bitkisel çaylar oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca bu karışımlar kişilerde rahatlatıcı bir tesire sahiptir. Öksürüğü yok eden ya da azaltan ve boğazdan balgamı attıran bitkisel çaylar günümüzde oldukça pek fazla tercih edilmektedir. Diğer yandan balda bronşit hastalığı tedavisinde oldukça faydalı ve yararlı bir besin maddesidir. Burada dikkat etmemiz gereken altı çizilecek bir konu var o da; kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kendi kendinize ya da sağdan soldan, sosyal medyadan, internetten vb. yollarla duyduğunuz her bitkisel yöntemi kullanmaya kalkmayınız. Mutlaka doktor muayenesi ve reçetesi ön koşuldur.

1 thought on “Bronşit Hastalığı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir