Böbrek Ağrısı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı, oluşan enfeksiyonlar ve böbreklerin ağrımasına neden olan başka bir hastalığın sonucunda oluşabilir. böbreklerde oluşan ağrı önemsenmeli ve doktora danışılmalıdır, böbrek ağrıları önemli hastalıkların habercisi olabilir.

 

Böbrek Ağrısı Belirtileri

 

Böbrek ağrısı vücutta oluşan diğer ağrılar ile karıştırılabilir bu nedenle ağrı ile birlikte şu şikayetlerde yaşanıyor ise vücut böbrek ağrısı belirtileri veriyor demektir ve bu belirtilerin en az birini yaşıyorsanız doktorunuz başvurunuz.

 

Böbrek ağrısı belirtileri, sık idrara çıkma ve idrarda kötü koku oluşumu, idrarınızı yaparken ağrı ve yanma hissi oluşumu, idrarınızda kan bulunması veya idrarınızın bulanık olması, idrar yaparken zorlanma ve idrarınızın eskiye oranla azalması, vücutta huzursuzluk oluşum.

 

geceleri sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, karnınıza, sırtınıza, belinize kasık ve genital bölgenize vuran sebepsiz ağrılar, mide bulantısı ve kusma hissi oluşumu, halsiz hissetme ve yükselen ateş, böbreklerde sancı ve kramp oluşması gibi belirtiler yaşıyorsanız böbreklerle ilgili bir sıkıntı olduğundan şüphelenebilirsiniz. Böbrek ağrıları basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıklarında habercisi olabilir bu nedenle böbreklerde oluşan ağrıları önemsemelisiniz.

 

Böbrek Ağrısı Nedenleri

 

Böbreklerde oluşan iltihaplar, oluşan tıkanıklıklar ve genişleme böbrek ağrısı oluşumuna neden olur. Böbrek ağrısı nedenleri altında yatan problem ve hastalıklar şu şekilde açıklanabilir; böbreklerde taş oluşumu ve böbreklerin iltihaplanması, idrar yolunda oluşan enfeksiyonlar, böbrek büyümesi ve hidronefroz oluşumu, polikistik böbrek hastalığı ve basit böbrek kisti, böbrek enfeksiyonu, kadınların özel günlerinde regl oluşumuna bağlı ağrılar,

 

böbreklerin üşütülmesi, böbreklerin çeşitli nedenlerden dolayı yara ve darbe alması, böbrek kanaması ve küçülmesi, böbrek damarlarında tıkanıklık ve sertleşme olması, kazalara bağlı böbrek tranvaları, bel fıtığı ve sinir sıkışması, böbreklerde kum ve taş bulunması.

 

böbreklerde kan pıhtısı oluşumu, böbrek tümörleri ve böbrek kanserleri, yanlış ilaç kullanımı sonucu böbrek ağrısı gibi nedenlere bağlı oluşabilir. Böbrek ağrısı yaşıyorsanız üroloji veya nefroloji bölümlerinden birine giderek doktorlarınızın verdiği gerekli tahlil ve incelemeleri yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir