Genel Sağlık

Bilek Ağrısının Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Bilek Ağrısının Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Bilek ağrısı çok sık rastlanılan ve çok çeşitli sebepleri olan bir hastalıktır. Bilek ağrısı tedavisi için ilk olarak nedeninin doğru tespit edilmesi gerekmektir. Bundan sonra doğru tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Bilek Ağrısının Nedenleri

1- Tendinit: Tendiniz bilek bölgesinde ağrı ve şişme oluşumunun en belirgin özelliğidir. Tendinit oluşumunun nedeni tendon kılıfı iltihabıdır. Tendinit tedavisi için uzman doktor yardımına gerek yoktur.

2- Burkulma: Bilek bölgesinde ligamentlerde oluşan zedelenme burkulma ile meydana gelir. Burkulma sonucunda ellerin kullanımı bir süre kısıtlanır.

3- Karpal Tünel Sendromu: Bu sendrom bilekte bulunan sinir hücrelerinden birinin işlev bozukluğuna uğraması ile meydana gelir.

4- Artrit ( Eklem İltihabı ) : Bilek ağrısına neden olur ve birçok hareketi kısıtlayıcı ağrılar oluşturur. Tedavisi mümkün olan bir durumdur.

5- Kırılmalar: Bilek kırılmaları yaygın görülen ortopedik bir rahatsızlıktır. Kırılan bölgeye uygulanacak tedavi yöntemi genellikle alçıya almak veya daha ciddi durumlarda ameliyattır.

Bilek Ağrısının Tedavi Yolları

Bilek ağrısının tedavi edilebilmesi için öncellikle doğru teşhisin konulması gerekmektedir.

1- Dinlenme ve Aktiviteler: Bilek ağrısını meydana getiren rahatsızlık dinlenme ve aktiviteler ile tedavi edilebilmektedir. Fakat dinlenme yapılırken uzun süreli devam etmemelidir bu sefer de sertleşmelere ve sıvı birikimine neden olabilmektedir.

2- Buz Uygulama: Bilek ağrısında en çok kullanılan yöntemlerden biri buz uygulamasıdır, buz soğuk bir uygulama olduğu için şişmeler eve ağrılara uyuşturucu bir etki bırakarak tedavi edebilmektedir.

3- İltihap Sökücü İlaçlar: Anti-enfamatuar ağrı ilaçları steroit içermemesi gerekmektedir. Bu ilaçlar tendinit ve artrit kaynaklı bilek ağrılarını tedavi etmede kullanılmaktadır.

4-Kortizon Enjeksiyonları: Enfomasyonların tedavisinde kortizon enjektesi çok güçlü bir tedavi yöntemidir. Bilek ağrısının nedenleri ve tedavi yolları hekimler tarafından belirlendiğinde enformasyon görülen hastalarda kortizon yöntemi önerilen bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir